Vydejte se po stopách šumavského literáta Karla Klostermanna. Stačí zajet do Štěkně
Štěkeň je malebné jihočeské městečko na břehu řeky Otavy nedaleko Strakonic. I když má v současnosti jen něco přes 800 obyvatel, prošla jím během staletí řada zajímavých osobností. Jednou z nich byl Karel Klostermann, nazývaný spisovatel Šumavy. Po jeho oblíbených místech vás ve Štěkni a okolí provede naučná stezka, která nese jeho jméno.
Spisovatel Karel Klosterman nebyl štěkenským rodákem, narodil se v hornorakouském Haagu. Když mu bylo dvanáct let, přijal jeho otec místo panského lékaře u maršála Windischgrätze a rodina se přestěhovala do Štěkně.
Klostermann se velmi dobře sžil s místním prostředím, a i když se rodina po čase ze Štěkně odstěhovala, rád se do městečka vracel. Dokonce si v 60 letech, když odešel do penze, ve Štěkni pořídil letní byt. Městečku věnoval v Pošumavských rapsodiích povídku nazvanou Dvě gardy a v románu Ecce homo byl předobrazem hlavní postavy štěkenský kněz Vendelín Zbonek. Své zážitky z dětství pak zpracoval v autobiografii Červánky mého mládí.
Naučná Klostermannova stezka měří sedm a půl kilometru a má sedm zastavení. Začíná u domu č. 75 v Klostermannově ulici, který spisovatel užíval o prázdninách v letech 1908 až 1921. Hned druhým zastavením je štěkenský zámek, kde spisovatel v roce 1923 zemřel. Dále trasa vede do míst, kde spisovatel chytal ryby, či na Šibeniční vrch, ze kterého je výhled do širokého okolí. Stezka končí na štěkenském náměstí.
Celá trasa je značena modrým písmenem K v bílém čtverci. Před vycházkou si v pamětní síni Karla Klostermanna na štěkenském zámku opatřete plánek celé trasy, případně je ke stažení na stránkách kklostermann.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čeká Německo rakouský model vlády krajní pravice? Mezi AfD a Svobodnými jsou rozdíly
-
Vztahy mezi Českem a USA budou i nadále pozitivní. Jsme dobří spojenci, myslí si Lipavský
-
Statečný je ten, kdo se bojí, ale strach překoná. To bylo pro Elišku typické, vzpomíná na Wagnerovou soudce
-
Hamás předal v Gaze Červenému kříži tři rukojmí. Ženy jsou prý v dobrém stavu