100 let Českého rozhlasu: Kdo šel na mikrofon, musel mít vysokou školu, vzpomíná Pavel Kudrna
V rozhlase je už přes 40 let. „Upovídaný jsem byl od dětství. Když jsem v pubertě přemýšlel o své profesi, chtěl jsem být popelář nebo zpěvák. Ale zpívat jsem neuměl, zato jsem uměl parodovat učitele,“ vypráví v pořadu Alex a host Pavel Kudrna.
Ve čtvrtek 18. května 2023 Český rozhlas slaví 100 let. Pavel Kudrna, moderátor a vedoucí programu Českého rozhlasu Liberec, je s rozhlasem úzce spojený už přes 40 let. „Na konci gymnázia jsem věděl, že se chci pohybovat v médiích. Tak jsem šel na vysokou školu. Kdo tenkrát šel na mikrofon, musel ji mít. To už dnes neplatí, ale myslím, že by mělo.“
Dřív se mluvilo vznešeně a pomaleji
Zúčastnil se konkurzu do tehdy Československého rozhlasu a z 2000 uchazečů vyhrál právě on. „Tehdy jsem musel nejdřív psát takové krátké zprávy. Měl jsem nad sebou dozor a ten mi kolikrát můj výkon hodil doslova na hlavu. Ale vycvičili mě tam.“
Poté dostal šanci na Vltavě a později i na Dvojce. „Na Vltavě i Praze, dnešní Dvojka, se mluvilo vznešeně, vznosně, pomaleji, byl čas. Hlasatel třeba oznámil, ať si posluchači minutu počkají na časové znamení. Dnes je nemyslitelné, aby ve vysílání byla minuta ticha. Hlasatelé chodili v obleku, dámy v kostýmkách, dbalo se na oblečení. Když jsem přišel v džínové bundě, už mě šéfredaktor hnal domů se převlíct,“ popisuje moderátorské začátky.
Výlety slaví 20 let
Pavel Kudrna moderuje oblíbený pořad Výlety, ve kterém provádí posluchače po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska, ale i Slovenska. „Pořad se nejdříve vysílal na Radiožurnálu, pak ho převzala Dvojka a posledních deset let je pod křídly regionálních stanic. Jezdili jsme víkend co víkend a ono se to nějak ujalo. Na Dvojce vznikaly dokonce každotýdenní živé přenosy.“
Pak přišla nabídka ze Slovenska, jestli by v pořadu mohli zpropagovat Slovensko a turistiku pro české posluchače. „Měli jsme to posvěcené, tak jsme tam začali jezdit a na ty tři roky vzpomínám moc rád. Oni se k nám chovali, jako kdyby přijeli prezidenti. Nesmírně si toho považovali. Možná i proto, že se do toho dalo ministerstvo zahraničních věcí, Česká centrála cestovního ruchu Slovenska a Slovenská agentura pro cestovní ruch. Ubytovávali nás v luxusních hotelích, večer pro nás měli třeba sele a muziku. Po třech letech se podobného projektu ujala televize a obrázky jsou silnější, takže to postupně upadlo.“
Jaké vtípky dělal kolegům, za jaké vyfasoval pokutu a proč má zákaz žertovat? Co by popřál rozhlasu do další stovky? Co se stalo na Kavčích horách? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.