Agenty umučený polský kněz se stal blahoslaveným

7. červen 2010

Wojtyla, Walesa a Popieluszko. Tři Poláci, kteří se stali symboly boje proti komunismu. Posledně jmenovaný, kněz Jerzy Popieluszko, je navíc od včerejška blahoslavený. Statisíce Poláků mu byly před 26 lety na pohřbu. Statisíce jich teď přihlížely jeho beatifikaci. Mnozí z nich ho osobně znali.

Zvon kostela svatého Stanislava Kostky ve Varšavě oznámil světu, že Jerzy Popieluszko, který je tady pochován, byl blahořečen. Zvon rozhoupal blízký přítel kněze Jacek Lipiński. „U tohoto zvonu jsem před lety četl modlitbu za blahořečení kněze Popieluszky a dnes jsem se toho dožil. Je to pro mě výjimečná chvíle,“ říká pan Lipiński.

To on byl svědkem zrodu slávy mladého kněze. Během stávky Solidarity v roce 1980 byl Popieluszko vyslán ke sloužení mše pro dělníky ve varšavské huti. Pan Lipiński byl tehdy šéfem tamní Solidarity. „Celkem tři kněží přijeli tehdy sloužit mši k nám do huti. Byl mezi nimi i Jerzy Popieluszko, který mě pak pozval k sobě domů. Tehdy bydlel v tomto malém temném pokojíku, kde je teď mříž. Později se přestěhoval do prvního patra,“ ukazuje mi pan Lipiński budovu vedle kostela, kde se dnes sešly stovky věřících.

„Zašli jsme na kávu a tehdy se začalo naše přátelství. Sloužil mši na mé svatbě, křtil mou dceru, ale hlavně podporoval Solidaritu,“ připomíná Jacek Lipiński.

Svou vzpomínku na kněze přidává i lídr Solidarity a pozdější prezident Lech Walesa. „Byl mým přítelem v dobrém i ve zlém. Byl velkou postavou v tehdejším boji proti komunistickému režimu. Hodně toho pro nás udělal,“ přiznává Walesa.

Odvážný kněz Popieluszko totiž začal v době výjimečného stavu v Polsku organizovat takzvané mše za vlast, během kterých kritizoval komunistický režim. Tyto mše monitorovala tajná policie. Pro Poláky slova Jerzyho Popieluszky fungovala jako živá voda.

„Byl to skvělý člověk. Přál bych si, aby všichni kněží byli jako on. Nikdy neodmítl jakoukoliv prosbu o pomoc, materiální nebo duchovní,“ vzpomíná další knězův přítel Marek Chmielewski. „Bylo to období protestu, vzpoury proti režimu. Tady v kostele vznikla malinká oáza svobody. Tady lidé hledali oporu. To se komunistickému vedení nelíbilo a skončilo to tragickou smrtí,“ doplňuje Marek Chmielewski.

„Připouštěli jsme si, že ho mohou zbít, unést, represe vůči němu narůstaly. Avšak nikoho z nás nenapadlo, že ho zabijí. Režim překročil všechny možné hranice,“ dodává Jacek Lipiński.

V říjnu 1984 přepadli kněze agenti státní bezpečnosti. Naložili ho do auta, poté krutě mučili a nakonec bezvládné tělo hodili do přehrady Wloclawek. Našli ho po deseti dnech. Záběry na zmasakrované tělo kněze Poláky šokovaly. Pohřbu se zúčastnily statisíce lidí. Režim pod tlakem veřejnosti vydal vrahy a poslal je do vězení. Všichni jsou už dnes ovšem na svobodě a jejich oběť je blahořečena.

Beatifikace syna se dočkala i stoletá matka kněze Popieluszky a bratr Stanislav, který mi k tomu řekl: „Je to pro nás důležitá událost. Rozhodně jde o nejšťastnější moment v našem životě. Nemysleli jsme si, že se toho dočkáme, ale povedlo se.“

autor: pev
Spustit audio