Agrese německého nacistického režimu, touha po moci a komunistický režim v Rusku rozpoutaly druhou světovou válku

29. květen 2024

Druhá světová válka probíhala od 1. září 1939 do 2. září 1945, trvala tedy 6 let a 1 den. Zasáhla Evropu, Afriku, Asii, Oceánii i Ameriku.

Příčinou byla agrese německého nacistického režimu, který se ve 30. letech 20. století dostal k moci a pod vedením Adolfa Hitlera se snažil rozšířit svou říši a vyhladit Židy. Další příčinou byl čerstvě nastolený komunistický režim v Rusku, který se pod vedením Josifa Stalina také snažil expandovat.

Válka začala německou invazí do Polska 1. září 1939. Na bojištích proti sobě stanuly armády států Osy, tedy Německa, Itálie a Japonska a spojenců, kterými byly Francie, Velká Británie, Sovětský svaz a později USA.

Území Čech a Moravy bylo po dobu války protektorátem pod diktátorskou správou Třetí říše. Přestože frontové boje se odehrávaly jinde, obyvatelstvo trpělo nedostatkem potravin a později i snahou okupantů o postupnou likvidaci českého národa.

V Evropě druhá světová válka skončila v květnu 1945, kdy Rudá armáda dobyla Berlín. V Tichomoří ukončilo konflikt až svržení dvou atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Teprve potom Japonci kapitulovali.

Spustit audio