Alena Smolíková tančí se psy. Na mistrovství světa se připravuje až šest let

5. květen 2018
Sestava, se kterou Alena soutěží, má vždy nějaké téma

Kynologii se věnuje téměř 20 let. Se svým prvním psem navštívila poprvé cvičák v roce 1997 a začala objevovat kouzlo výcviku psů. Na první závody vyrazila o dva roky později s labradorkou Dorou. Soutěžily v agility a později i v dogdancingu. Seznamte se s Alenou Smolíkovou.

Několik let působila v chovatelské stanici sibiřských husky, závodila se psím spřežením a absolvovala nejtěžší závod psích spřežení ve střední Evropě. Je mnohonásobnou mistryní republiky, mistryní Evropy a vicemistryní světa v dogdancingu.

„Tanec se psy je vlastně sestava různých cviků za doprovodu hudby,“ popisuje Alena. Je to třeba slalom mezi nohama, otočky, válení sudů, chůze po zadních. Pejsek cviky předvádí sám. A dělá to proto, že ho to baví.“

Border kolie Jerry, Foxy, Kira a důchodkyně Keysi a Britney dělají Aleně společnost, s některými z nich vystupuje a soutěží. Nejen v dogdancingu, ale také v dogfrisbee. Plus Chipsy, parson russell teriér, na tu nesmíme zapomenout.

Psí tanečnice jsou většinou border kolie

Je to dřina a trvá to dlouho, než se pes naučí nějakou sestavu, se kterou může uspět na soutěži. Na mistrovství světa se připravuje klidně 5 nebo 6 let. Mezi nejtěžší cviky patří dřepy nebo stojka na předních nohách. Choreografii si Alena tvoří sama. Pejsek musí nejprve ovládat dostatečné množství cviků, aby měla sestavu z čeho poskládat. Vymyslí téma sestavy, vybere hudbu. Používají se i rekvizity.

My jsme se s Alenou setkali v mateřské škole, kde dětem tanec se psy předváděla. Dětem se nejvíc líbila rozcvička, při které jim předcvičoval pejsek. Některé děti se se psy nechtěly rozloučit a paní učitelky jim musely vysvětlovat, proč s pejsky a s Alenou nemůžou odcestovat.