Antisemitismus v ČR, výstava Navracení identity a židovský hřbitov v Kosově Hoře

14. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Židovský hřbitov v Hořicích

Otevíráme aktuální zprávou o antisemitismu, kterou vydala Federace židovských obcí v České republice. Zavedeme vás na výstavu Navracení identity, která představuje majetek devadesáti devíti obětí nacistického režimu. A v reportáži navštívíme židovský hřbitov v Kosově Hoře.

Po dvou letech vydala Federace židovských obcí v ČR zprávu, která mapuje tuzemské antisemitské incidenty. Drtivou většinu z nich v roce 2018 představovaly útoky na internetu. Fyzické výpady zůstávají v tuzemsku ojedinělé. Situaci za uplynulý rok shrnuje společně s Martinou Pouchlou předseda federace Petr Papoušek.

V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze můžete navštívit zajímavou výstavu. Nese název Navracení identity a představuje předměty z majetku obětí druhé světové války. Výstava připomíná osmdesáté výročí zavedení Norimberských zákonů v Protektorátu Čechy a Morava. Předměty do expozice zapůjčily tři významné instituce. S kurátorkou výstavy mluvila Jana Šustová.

Z výstavy Navracení identity

V Kosově Hoře ještě v osmnáctém století patřila tamní židovská komunita k nejvýznamnějším ve Středních Čechách. Za 2. světové války byli kosohorští Židé deportováni do nacistických táborů, kde všichni zahynuli. Zdejší synagoga byla znovu otevřena pro veřejnost v roce 2011. Letos v ní až do konce srpna můžete navštívit meditativní výstavu fotografií a keramiky Lenky Feldsteinové. K nejvýznamnějším památkám regionu patří také starý židovský hřbitov na okraji Kosovy Hory. Ačkoli se za druhé světové války ocitl uprostřed výcvikového prostoru SS, zůstal dodnes dobře zachovalý. Danielu Brůhovou po něm provedl majitel zdejší synagogy Petr Ehl.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio