Arboretum pod hradem Košumberk na Chrudimsku má i voňavou zahrádku slečny Diorové
Na březích řeky Novohradky na Chrudimsku se rozkládá městečko Luže. A nad ním se tyčí dvě dominanty. Barokní kostel Panny Marie na Chlumku a hrad Košumberk. Na počátku 20. století se tu usadil vynikající lékař, humanista a spisovatel František Hamza. A založil zde první ústav pro tuberkulózní děti v tehdejším Rakousko-Uhersku.
Na prostorné rovině pod hradem zakoupil rozlehlé pozemky a začal budovat léčebnu. Ještě předtím ale na třinácti hektarech vysadil rozlehlý lesopark.
V alejích navržených doktorem Hamzou rostou především domácí lípy a jejich kříženec lípa obecná. Vysazovaly se tu i zvláštní modřínové a březové hájky, v nichž probíhala výuka nemocných dětí pod širým nebem. Torza hájků se dochovala dodnes, stejně jako řada dřevin vysazených kolem roku 1910.
Dominantou byly především evropské dřeviny a jejich kultivary, mezi nimiž hrály prim rozmanité odrůdy buku lesního. Dodnes tu roste snad nejmohutnější exemplář buku lesního Aspleniifolia. K vidění tu jsou i další rozmanité lahůdky. Například jeden z nejstarších vilínů virginských u nás, dále liliovníky, platanové stromořadí, ořešáky černé a další dřeviny doplňované od druhé poloviny 20. století.
Asi nejvzácnějším jehličnanem je v místním arboretu metasekvoje čínská, která byla objevena teprve v 50. letech minulého století. V současné době tu roste na 1 400 stromů, a to jak starých původních, tak nově vysazených. V roce 2010 tu například vznikla Novosvětská zahrada, ve které kralují americké dřeviny.
V současné době tu vzniká také zákoutí s voňavými keři a bylinami – tzv. Zahrádka slečny Diorové. „Chceme v ní představit keře, které voní, i když nekvetou. Najdete tu například takový druh růže. Je to růže rezavá či vinná. Na listech má drobné žlázky, které obsahují silici intenzivně vonící po jablkách. A patří sem i ‚buchtovník‘ - zmarličník japonský, který udiví nosy návštěvníků až na podzim. Jeho opadávající a tlející listí je cítit jako ty nejvoňavější maminčiny buchty,“ vysvětluje známý botanik Václav Větvička, který je patronem zdejšího arboreta.
Hamzův park je celoročně zdarma přístupný veřejnosti. Proto tu vzniklo i několik naučných tras. Park je propojen s podhradím Košumberka, kde návštěvníky příjemně překvapí nádherný pohled na samotný hrad a mnoho zvířat včetně jelenů a muflonů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stačilo! není levicová alternativa, je populistické. Nadávat na vládu nestačí, kritizuje Dolejš
-
Policie může stíhat Tomia Okamuru za ‚chirurgy z dovozu‘. Sněmovna ho vydala
-
Ukrajinská tajná služba odhalila ve svých řadách vysoce postaveného zrádce. Posílal informace Moskvě
-
‚Je to odměna pro celý český biatlon.‘ Stříbrní biatlonisté jsou v euforii, Krčmáře těší týmový výkon