Arboretum Sofronka na okraji Plzně voní borovicemi z celého světa
Vyrážíme do voňavého světa borovic. Arboretum Sofronka na okraji Plzně ukrývá údajně největší počet různých borovic na jednom místě v rámci euroasijského kontinentu. Lesní inženýři se tam křížením a zkoumáním odolnosti různých druhů borovic zabývají už od druhé poloviny minulého století. Dnes slouží Arboretum Sofronka hlavně jako vzdělávací a poznávací oáza úžasného světa borovic.
Už od roku 1956 tu šlechtí, kříží a rozmnožují borovice i z těch nejvzdálenějších koutů planety. Původně tu zkoušeli pěstovat 68 druhů borovic, uchytit se tu podařilo 37 druhům. A některé z nich se dál zmlazují a dokázaly se dokonce adaptovat na zdejší prostředí, byť pocházejí třeba z vysokých hor jižní Ameriky.
Za všech 37 druhů uveďme alespoň tři příklady. Borovice kadidlová je opravdu věrná svému druhovému názvu. V minulosti se destilací její pryskyřice získávalo žádané kadidlo. A voní opravdu krásně. I bez destilace.
Najdeme tu také vzácné borovice z amerických dolomitových hor, jejichž stáří se odhaduje až na 5 000 let. Objevené byly asi před 70 lety. Exemplář této vzrůstem malé borovice, který roste v plzeňském arboretu, pochopitelně tak starý není. A chybí mu jeho dolomitová země.
Třetí zajímavá je takzvaná borovice oslabená, které se také říká požárová borovice. Svoje šišky totiž otevírá jen při lesních požárech. Takto důmyslně ji vybavila příroda na jihu Evropy, v oblasti častých vulkánů a lesních požárů.
Každý si tu najde svoji nejkrásnější borovici
Zajímavostí ke zkoumání je tu opravdu hodně na celý den. Zakladatelem Arboreta Sofronka v Plzni-Bolevci byl v roce 1956 Karel Kaňák. Hlavním cílem bylo tehdy zkoumání a vyšlechtění žádaných odolných borovic.
Od roku 2009 patří Arboretum Sofronka pod Správu veřejného statku města Plzně. V areálu se dnes kromě šlechtění a množení borovic věnují hlavně takzvané lesní pedagogice pro děti, studenty i dospělé.
Vyjmenovat všechny druhy, které tady na ploše přibližně 26 hektarů můžeme najít, je úkol opravdu jen pro odborníky. Každý z návštěvníků se tu ale dozví spoustu zajímavostí nejen ze světa borovic, ale i dalších stromů. A najít si tu „svojí“ nejkrásnější borovici – to je ryze subjektivní záležitost.
V areálu je také rybniční soustava, ucelený ekosystém, kde jsou už z dálky slyšet hlasitě kvákající žáby a vodní ptáci. Nedaleko od hlavní budovy arboreta se nacházejí včelí úly s prosklenou stěnou a tedy úžasnou možností nahlédnout do světa pracovitého hmyzu.
Arboretum Sofronka najdete nedaleko konečné tramvajové linky číslo 1 v Plzni-Bolevci a železniční zastávky Plzeň-Bolevec. Otevřené je pro veřejnost celoročně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jak může být země roku 1956 tak přítulná k Putinovu Rusku?‘ ptá se americký velvyslanec v Maďarsku
-
ONLINE: Povodně v Česku už mají pátou oběť, řekl Rakušan. Stále se ale pohřešuje osm lidí
-
Sparta mohla dát soupeři pět gólů, chválí letenský velkoklub po výhře nad Salcburkem expert Horváth
-
Další exploze v Libanonu si vyžádaly 14 obětí a stovky zraněných. Prý vybouchly vysílačky Hizballáhu