Archeopark v Pavlově zve do doby lovců mamutů. Lidé musí za exponáty pod zem
Na úpatí jihomoravské Pálavy, na okraji vesničky jménem Pavlov, se kdysi v dobách lovců mamutů rozkládalo pravěké sídliště. Archeologové proto okolí Pavlova systematicky prohledávají už více jak 100 let. Dlouho ale chyběly prostory, které by práci badatelů představily veřejnosti. A tak vznikl loni v Pavlově Archeopark.
Stavba zaujme už svým vzhledem. Je totiž z velké části zapuštěna v zemi, nad povrch vystupují jen některé její části. „Podoba naší budovy má dva důvody. Jsme totiž na území CHKO Pálava, a tak jsme chtěli, aby ideálně zapadla do krajiny s vápencovými výběžky. A pak také většinu vystavených předmětů našli archeologové několik metrů pod zemí, takže se návštěvníci dostanou přímo k místu, kde byly předměty původně uloženy,“ vysvětluje kurátorka Věra Hávová.
Právě situování Archeoparku přímo do místa archeologických nálezů je jednou z výjimečností expozice. „Skutečně jsme přímo na místě, kde lidé žili i pohřbívali své mrtvé. Například na konci expozice se návštěvníci dostanou na skládku mamutích kostí, kterou mohou vidět tak, jak ji archeologové vykopali,“ doplňuje Hávová.
Každá prohlídka začíná promítnutím krátkého filmu, kde lze načerpat všechny potřebné informace, které se hodí při prohlídce celé expozice. Ta seznamuje návštěvníky s historií archeologického výzkumu, s geologickými a přírodními podmínkami, s každodenním životem naších dávných předků, s antropologií, lovem, uměním, magií, rituály a pohřbíváním. Nechybí ani moderní technologie, které pomáhají lépe proniknout do doby před 30 000 lety. Pro děti jsou připraveny i interaktivní prvky.
Okolí Pavlova je na archeologické nálezy mimořádně bohaté, nedaleko byla kdysi nalezena i slavná Věstonická Venuše. Kopii slavné sošky mohou návštěvníci Archeoparku vidět samozřejmě také.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚To je moje věc.‘ Primátor Svoboda objednal analýzy za statisíce, autor v oboru nemá zkušenosti
-
Školy často nejsou na řešení šikany připraveny. S prevencí měla základka v Hodoníně začít dávno
-
Kvitová se po mateřské vrací k tenisu, koncem února nastoupí na turnaji v americkém Austinu
-
Viktor Orbán zveřejnil majetkové přiznání. Jeho úspory jsou podle něj nižší než jeho měsíční plat