Atentát na Heydricha: Gabčíkovi v rozhodující chvíli selhal samopal
Operace Antropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek z Anglie na území Protektorátu Čech a Moravy za 2. světové války. Úkolem byl demonstrativní čin, který měl dát Spojencům i světové veřejnosti najevo, že československý národ se nesmířil s německou okupací.
Českoslovenští vojáci byli připravováni na sabotáže a diverze, trénovali boj holýma rukama, seskoky padákem a střelbu z různých zbraní. Těsně před koncem roku 1941 byli parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík vysazeni spolu s výsadkem Silver A a Silver B na území Čech.
Díky kontaktním adresám se dostali do Prahy, kde se spojili s místním odbojem. 27. května 1942 Gabčík a Kubiš provedli v Praze-Libni atentát na vozidlo nenáviděného zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Gabčíkovi v rozhodující chvíli selhal samopal, a tak Kubiš hodil na vozidlo nálož z upraveného protitankového granátu. Heydricha zranil kovový úlomek karoserie a 4. června 1942 zemřel.
Posledním místem, kam se parašutisté ukryli před gestapem, byl pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Byli však prozrazeni. Po urputném boji s německými jednotkami Gabčík a Kubiš s dalšími pěti výsadkáři zahynuli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.