Baťova dálnice měla vést skrz pohoří Chřiby. Zbyly z ní jen části cest a mostů
Obec Zástřizly leží na severozápadním úpatí Chřibů v okrese Kroměříž. Významnou technickou památkou obce jsou pozůstatky nedostavěné, takzvané Baťovy dálnice, pocházející ze 40. let 20. století. Původně měla magistrála propojit celé tehdejší Československo z východu až na západ. Z velkých plánů zůstaly jen nepatrné části cest a mostů.
O stavbě dálnice se uvažovalo už v roce 1935, její polohu popsal Jan Antonín Baťa ve své knize Budujme stát pro 40 000 000 lidí. Moderní spojnice měla vést nejen mezi Brnem a Zlínem, ale propojit měla celou tehdejší republiku od východu na západ. Stavba se měla dokončit během neuvěřitelných čtyř let. Počátek druhé světové války ovšem celý plán zhatil.
Nejvíce dochovaných fragmentů takzvané Baťovy dálnice najdeme v bezprostřední blízkosti obce Zástřizly na Kroměřížsku. Opuštěné mosty měly spojovat téměř dvaceti kilometrový úsek, který měl překonat Chřiby. „Celkem se dochovalo devět mostů,“ říká pamětník stavby, pan Břetislav Buš. „V té době mně bylo sedm. Pamatuju si, jak to tady vypadalo. Můj tatínek pracoval na dálnici s koňmi. Kde nemohly traktory, dostaly se koně. Když sem stěhovaly vláček z Brankovic, můj tatínek s koňmi potahoval lokomotivu 200 metrů a padesát chlapů přenášelo koleje dalších 200 metrů. Až se dostali do Zástřizel.“
Schody, které nikam nevedou
Brankovice jsou vzdáleny od Zástřizel zhruba 9 kilometrů. Stěhování lokomotivy jim tímto způsobem trvalo dva dny. Dalším zajímavým torzem nedostavěné Baťovy dálnice je také podchod pro lesní dělníky, což jsou vlastně jenom schody v lese, které v současné době nikam nevedou. „Kolem stavby dálnice nebyly žádné stromy, vše bylo ručně vykáceno, dnes je tady hustý les,“ dodává Břetislav Buš.
Na dálnici v okolí obce Zástřizly pracovalo na 500 dělníků. Bydleli v ubytovnách, ze kterých zbyly už jenom základy v lese. Samotní obyvatelé obce Zástřizly nebyli z počátku stavbou nadšeni. Stát jim totiž vykupoval pozemky. Dálnice, která začala v Evropě vznikat jako jedna z prvních, je v současné době nejdéle rozestavěnou dálnicí na světě.
Pokud byste měli chuť poznat více z historie obce Zástřizly, vydejte se na kopec Hrad, v jehož blízkosti se nachází zřícenina Stříleckého hradu. A pokud byste se chtěli vydat na nějakou delší túru, čekají na vás Chřiby, pohoří plné bukových lesů, hradů, zřícenin, bizarních pískovcových skal, dobových větrných mlýnů a rozhleden.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vytvořili jsme nárokovou ekonomiku. Přijde inflace a každý natáhne ruku. Chce to změnu, říká šéf Linetu
-
Fialova vláda má ve Sněmovně ze dvou třetin splněno. Podobně úspěšná byla ta Sobotkova, Babišovy méně
-
O Rusovi, který se podílel na anexi Krymu, rozhodne Nejvyšší soud. Šéf žalobců i advokátka podali dovolání
-
Nagyová rezignuje na post zastupitelky v Jihlavě. ‚Důvody jsou pouze časové,‘ vysvětlila