Bělské náměstí se pyšní sochou světoznámého českého sochaře Josefa Mařatky
V Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku mají jedno z největších náměstí v republice. Stojí na něm pozoruhodný památník novodobé historie - socha francouzského legionáře od světoznámého českého sochaře Josefa Mařatky. Už to samo o sobě je rarita. Jedinečný je ale i osud Mařatkova díla.
Přestože se dnes jedná o menší městečko, v roce 1337 zakládal Jan Lucemburský Bělou pod Bezdězem jako město královské s velkou budoucností. Plány se nakonec nezdařily, ovšem charakter rozlehlého náměstí dodnes udávají původní středověké základy.
V roce 1930 vyhlásilo město veřejnou soutěž na vytvoření pomníku československým legionářům. Vyhrál návrh sochaře Josefa Mařatky. Monumentální pomník s názvem „Na Stráž!“ byl v roce 1931 odhalen na Bělském náměstí a podle dobových kronik se slávy zúčastnilo na 5 000 lidí z nejširšího okolí.
Zástupci města sochu ukryli pod hákový kříž
Mařatkovo dílo ale na Bělském náměstí stálo pouze do roku 1940. Tehdy z protektorátní správy přišlo nařízení, že se musí odstranit všechny pomníky připomínající dobu slávy Československé republiky.
Tehdejší představitelé města podnikli riskantní opatření – sochu odstranili a na stejném místě na náměstí zakopali do země. Nad ní pak vysázeli květinový záhon ve tvaru hákového kříže a správně doufali, že se nikdo neodváží v tomto nacistickém symbolu hledat sochu oslavující vznik první republiky. Díky tomu socha přečkala celou válku.
Během umístění pod zem byla bohužel poškozená a rozpadla se na několik částí. Po opravě v roce 1945 byla však opět slavnostně odhalena. Je zajímavé, že podle dobových fotografií byla v roce 1931 při prvním odhalení zabalena do bílého plátna, v roce 1945 do plátna černého.
Sádrový model Mařatkovy sochy byl po celou dobu války bezpečně uložen v depozitářích městských muzejních sbírek a dodnes si ho v Muzeu Podbezdězí můžete prohlédnout.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Motoristé s podporou Přísahy? ‚V žádném případě,‘ říká Šlachta a hledá jiné partnery pro sněmovní volby
-
Bidenova administrativa byla velmi úspěšná. Slabším momentem byl odchod z Afghánistánu, říká Klvaňa
-
Na východě Slovenska zaútočil student nožem, dva lidé zemřeli. Podezřelého policie zadržela
-
Tureček: Příměří bude Izrael stát propuštění teroristů a povstalců. Tvrdí ale, že Hamás stejně zničí