Bergen - Belsen,75 let od osvobození. Izrael - 72 let existence. Dokumenty s židovskou tématikou.

26. duben 2020

Připomínka osvobození koncentračního tábora Bergen - Belsen. Izrael má i po 72 letech řadu odpůrců, kteří zpochybňují holokaust. Dokumenty a seriály s židovskou problematikou.

Magazín Šalom alejchem otevíráme připomínkou místa, kde hrůza nebrala konce: v těchto dnech uplynulo 75 let od osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen, zde na sklonku války zahynuly tisíce lidí. Tábor byl vybudován pro 4 000 vězňů, ale před koncem války jich tam bylo okolo 60 000, většinou Židů, protože přicházely stále další transporty a pochody smrti. Jeden přivezl začátkem roku 1945 i tyfus. Britové Bergen-Belsen nazvali „táborem hrůzy“. Reportáž o něm napsal novinář BBC Richard Dimbleby, ale stanice ji odmítla odvysílat s tím, že autor „přehání“. Zveřejnila ji až poté, co Dimbleby pohrozil výpovědí. Tématu se věnuje podrobněji Gita Zbavitelová.

Leo Pavlát komentuje 72. výročí existence židovského státu. Připomíná, že k neonacistickým popíračům šoa se řadí další nepřátelé Izraele, a to nejen z politické pravice. Děje se tak již celá desetiletí a antisemité současnosti při tom bezostyšně obracejí tragédii šoa proti Izraelcům, Židům jako takovým. Proč má pro odpůrce izraelské existence zpochybnění holokaustu zásadní význam? Dozvíte se v komentáři Leo Pavláta.

Nakonec přinášíme tip, jak využít nedobrovolné izolace v karanténě, a to shlédnutím zajímavých dokumentů a seriálů ze života židovských komunit. Více se dozvíte od Terezie Jiráskové, která mluvila s hebraistkou Asyou Meytuv.

V magazínu Šalom alejchem nechybějí ani tentokrát aktuality ze židovského světa a ukázky hudby.Uslyšíte oblíbenou zpěvačku Ofru Haza a také židovskou modlitbu, kterou skladatel Jean-Francois Zygel zkomponoval pro violoncellistku Soniu-Wieder-Atherton .

Magazín Šalom alejchem moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.