Bílkova vila v Praze patří k nejoriginálnějším stavbám secesní architektury
Na pražských Hradčanech stojí v sousedství Chotkových sadů Bílkova vila. Dnes byste ji schovanou za stromy možná přehlédli. Ovšem v roce 1910, kdy se začala stavět, tam nic nerostlo. A tak atypická stavba, jedna z nejoriginálnějších ukázek středoevropské secesní architektury, působila jako zjevení. Měla ráz středověké svatyně postavené z režných cihel a kamene.
Vilu s ateliérem si sochař František Bílek nechal postavit na pozemku u Mariánských hradeb podle vlastního návrhu. Využil při tom zkušenosti ze stavby svého prvního domu v rodném Chýnově o 13 let dřív. Vila je ve své podstatě spíš výtvarným dílem než architekturou.
Neobvyklý vzhled podtrhuje obloukový půdorys, který bývá popisován jako stopa kosy v obilném lánu. Vila dostala ve své době unikátní ploché zastřešení, které podpírají mohutné sloupy připomínající svazky obilí. Všudypřítomné jsou nejen prvky klasů obilného pole, ale i další detaily živé přírody, kterou Bílek ve svém díle mohutně propagoval.
Od roku 1963 spravuje Bílkovu vilu Galerií hlavního města Prahy. V nově otevřené a ve vile umístěné stálé expozici se kromě původního vybavení interiéru prezentují také Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období.
V ateliéru jsou k vidění výtvory, které Bílek zrealizoval během svého života - od raných sochařských prací ještě z dob pařížských studií z počátku 90. let 19. století až po závěrečný monumentální soubor Budoucích dobyvatelů, dokončený až ve druhé polovině 30. let 20. století.
V přízemí, v jídelně a pracovně a v části prvního patra najdete originální nábytek vytvořený podle Bílkových návrhů. Doplňují ho ukázky komorní tvorby, inspirované vlastní rodinou. Druhé patro je vyhrazeno menším doprovodným výstavám, přednáškám a promítání. V suterénu vily je umístěn archiv. Vila je návštěvníkům přístupná po celý rok. každý den kromě pondělí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Teď se tady třesou i stěny.‘ Poslechněte si reportáž přímo z válečné linie na Ukrajině
-
Útok žraloka v Hurgadě. ‚Bývá to omylem. Člověk není primárně na jeho jídelníčku,‘ říká dokumentarista
-
V italských Alpách se uvolnil ledovec. Nejméně šest lidí zahynulo, dalších patnáct zasypala lavina
-
Před čtyřmi měsíci se nedomluvila, teď malá gymnastka Polyna slaví se sestavou v Havířově úspěch