Bolí vás záda a rehabilitace nestačí? Přizpůsobte zádům svůj byt

12. srpen 2017

Dnešní životní styl má často vážné důsledky na naši páteř, přičemž rehabilitační cvičení někdy nemusí stačit. Především v pozdějším věku oceníte, když budete mít byt zařízený způsobem, aby vám přinášel úlevu. Jak na to?

Pokud se často díváte na televizi, začněte tím, že jí umístíte přímo do výšky očí a pořídíte si opěradlo na hlavu, abyste mohli při sledování opravdu relaxovat a páteři ulevit. Ideálně si pořiďte několik polštářů, díky kterým si budete moct záda pohodlně narovnat. Relaxovat v co nejpohodlnější pozici ale většinou umíme všichni, jak upozorňuje Věra Tomíčková z interiérového TOTO studia.

Nejvíce namáháme záda v kuchyni

Výšku pracovní plochy v kuchyni bychom měli zohlednit na výšku naší postavy, tedy toho, kdo nejčastěji vaří. Standardní výška je 85 až 90 cm. Až si budete v kuchyňském studiu vybírat kuchyň a výšku pracovní desky, rozhodně vše vyzkoušejte v obuvi, kterou doma skutečně nosíte.

Pokud zvolíte vyšší pracovní desku třeba kvůli vysokému manželovi, pro stabilitu a vaše bezpečí výšku nikdy nesrovnávejte stoličkou. Nerovnost může vyřešit širší posunovací deska nebo pohodlné boty s vyšší podrážkou.

Jednotná výška není ideální

Důležitá je také výška dřezu. Dřez je plocha, která je snížená pod hlavní výšku pracovní plochy a rozhodně bychom se neměli při mytí nádobí ohýbat. Horní hranu dřezu bychom měli zvýšit ideálně na výšku 100 až 105 cm. Dřez tedy umístěte do vyšší skříňky, tím se pracovní plocha rozdělí a zvýší. Varnou desku naopak snižte 10 až 15 cm. Jenom počítejte s tím, že musíte snížit i nejbližší okolí varné desky kvůli manipulaci s nádobím. Stačí mít prostor 10 až 15 cm kolem samotné desky.

Běžná zdravotní židle u pracovního stolu většinou nestačí

A jak sedíme?

Jídelní stůl má standardní výšku 75 cm, což může být problém pro vyšší postavy. Důležitý je ale pracovní stůl. Většinou běžná zdravotní židle nestačí a stále častěji se doporučuje u práce s počítačem i stát. Volíme zvýšený stůl nebo stůl se zvýšenou podnoží, u které střídavě sedíme a stojíme. Díky tomu můžeme mít rovná záda u práce s monitorem.

A jak s bolavými zády co nejlehčeji vstávat z postele? I tady je důležitá výška postele, čím vyšší, tím lepší. Pro bolavá záda většinou nestačí standardní výška 45 cm, ideální bývá 55 až 60 cm. Můžeme si také pomoci elektrickými rošty. Než vstaneme, zvedneme si pomocí roštu záda a pak už se jednoduše postavíme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.