Brněnská vila Tugendhat má po rekonstrukci opět svoji původní podobu
Funkcionalistická budova ze třicátých let minulého století – slavná brněnská vila Tugendhat – je zapsána jako jediná česká moderní stavba na prestižním seznamu UNESCO.
Vilu nechali v letech 1929 až 1930 postavit Greta a Fritz Tugendhatovi, navrhl ji pro ně věhlasný architekt Ludwig Mies van der Rohe. Už v době vzniku se stala vila jedním z nejslavnějších moderních obytných domů. A už tehdy se objevily v tisku vášnivé polemiky, zda je takto pojatý dům vůbec vhodný k bydlení.
V letech 2010 až 2012 prošla vila Tugendhat rozsáhlou rekonstrukcí. Stavba i přilehlá zahrada byly zrestaurovány do podoby, jakou měly v době dokončení.
Rekonstrukce trvala dva roky a její náklady se vyšplhaly na 173 milionů korun hrazených většinou z evropských fondů. Pečlivě na ni dozírala sedmnáctičlenná mezinárodní odborná komise i sama rodina původních majitelů.
Všechno musí vypadat jako původní, i po rekonstrukci
Autentické jsou tu tak nyní i ty nejmenší detaily, jako vypínače, kování a samozřejmě podlaha, kvůli které musí mít návštěvníci návleky a dámy, které nosí podpatky, se musí dokonce zout.
„Linoleum je německý výrobek, který se dodnes vyrábí, samozřejmě v poněkud jiné technologii, ale pro tento účel byla použita technologie původní. Ze vzpomínek Daniely Tugendhatové vyplývá, že bylo velmi náročné na údržbu. A to zde žila jenom rodina, kdežto nám tady projde denně kolem 70 či 80 lidí,“ vysvětluje ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.
A co nábytek?
Obytné interiéry jsou vybaveny buď originály, nebo přesnou replikou často vyráběnou stejným způsobem jako kdysi. Týká se to i nábytku.
Za návštěvu stojí také dosud nepřístupné technické podlaží. Návštěvníci uvidí například kotelnu a i v dnešní době unikátní systém vzduchotechniky pro úpravu klimatu uvnitř domu se třemi velkými mísícími komorami.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Brutální a krvavé, takové jsou aktivity jednotky GRU. Nevědělo se, že má i hackovací část, říká Kundra
-
Polsko vydá za únos letadla s Pratasevičem zatykač na tři Bělorusy. Důkazem je nahrávka dispečera Olega
-
Česká reprezentace podlehla v Lize národů Gruzii 1:4. Jediný gól vstřelil Kalvach
-
V současné konkurenci má bronz cenu zlata. Jsem rád, že jsem nevytuhnul, říká plavec Petráček