Budějovická Hardtmuthova vila přežila dějinné zvraty ve skvělé kondici

12. březen 2018
Hardtmuthova vila byla dostavěna v roce 1912

Z jedné strany rušná, čtyřproudá křižovatka, z druhé strany továrna na tužky. A uprostřed zářivě žlutá, pseudobarokní stavba, která jako by ani nepatřila do Českých Budějovic. To je dům, který si před víc jak stoletím nechal postavit zakladatel známého podniku Koh-i-noor Franz Hardtmuth.

Na sklonku 18. století založil podnikatel Josef Hardtmuth ve Vídni továrnu na kameninu a tužky. Navzdory technologickým novinkám, které zaváděl do výroby, ho už tenkrát brzdily problémy, které známe i z počátku 21. století. Totiž nedostatek surovin, drahá pracovní síla a špatná dopravní obslužnost. A tak se jeho syn Carl rozhodl po půlstoletí podnik přesunout do Českých Budějovic. Koněspřežní železnice, nedaleké grafitové doly a dělníci ochotní pracovat za méně peněz, stály u zrodu prosperující fabriky, která funguje dodnes.

Rodina Hardtmuthů se během krátké doby stala jednou z nejváženějších rodin v Českých Budějovicích. Carl Hardtmuth získal nejdříve čestné občanství města, následně se stal prezidentem Obchodní a živnostenské komory, aby nakonec od císaře obdržel šlechtický titul. Není divu, že se rodina rozhodla postavit si ve městě adekvátní bydlení. Volba padla na pozemek nedaleko továrny. V roce 1911 vznikl projekt na vilu v podobě barokního zámečku a v roce 1912 už stavba stála.

V rozlehlém objektu nechyběly vedle bytů pro majitele a služebnictvo reprezentativní prostory, hudební salon, kuřárna či oranžerie. V herně v suterénu se nacházel první kulečníkový stůl ve městě. Vilu rodina užívala až do druhé světové války. V jejím závěru ji zabavilo pro své potřeby gestapo, o pár let později pak komunistický režim.

V oranžerii se často konají různé slavnosti

V současnosti se budova využívá jako sídlo Domu dětí a mládeže. Vila se postupně opravuje nejenom zvenčí, ale i zevnitř. Unikátní interiéry se z části dochovaly v původní kráse do dnešních dnů, a tak je vila častým cílem exkurzí a prohlídek. Dům dětí a mládeže také pořádá jednou za rok pro veřejnost Zahradní slavnost, během které si můžete celý objekt projít od sklepa až po střechu.