Byla Libuše opravdu kněžna, nebo pohanská věštkyně?
Blízko Kladna leží obec Libušín. Místo, které připsal kronikář Kosmas nejslavnější ženě našich dějin, kněžně Libuši. Podle legendy měla být nejmladší ze tří dcer vojvody Kroka a postavit si hrad Libušín u lesa poblíž Zbečna.
A zatímco Libušín skutečně existuje, s Libuší to není tak jasné. Ani s jejími sestrami a otcem. Libuše údajně žila sedm generací před vládou prvního Přemyslovce Bořivoje, tedy v 8. století. Jenže písmo přišlo do našich končin až v polovině 9. století s Cyrilem a Metodějem a do té doby jsou prameny velmi mlhavé.
Pokud budeme aspoň částečně věřit Kristiánově legendě a Kosmovi, spíš než kněžna mohla být Libuše pohanská věštkyně a čarodějka. Možná to měla být slovanská bohyně vláhy a plodnosti Mokoš.
Jedinou jistotou je tak pro nás obec Libušín. Tam podle archeologických nálezů slovanské hradiště skutečně bylo a jistě v něm žily i věštkyně. Jestli se ale některá z nich jmenovala Lubossa neboli Libuše a věštbou si předpověděla jak manžela, tak i vznik města Prahy, se můžeme jen dohadovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.