Bylinkářka radí: tinktura z echinacey, čaj z pelargonie. Bylinky pomáhají po celý rok
Na bylinky nedá dopustit. Bylinkářka Madla Čiháková z Rychnovska je pěstuje celoročně. Mezi její oblíbence patří máta, echinacea i pelargonie.
Bylinky pěstuje celoročně, protože takových trvalek, kterým se můžeme i doma věnovat, je nespočet. Odvděčí se nám svými účinky a jejich užívání našemu tělu prospěje v každé roční době.
Madla Čiháková se setkala s bylinkáři panem Jančou a Zentrichem a od té doby ji bylinky uchvátily. Má i všechny bylinářské slovníky. Mezi její oblíbence patří máta, která ji i teď v zimě zahřívá, nebo meduňka, která zase uklidňuje.
Tinktura z echinacey podpoří imunitu
Doma si vyrábí echinaceovou tinkturu. Dělá ji z kytičky, která se nazývá česky třapatka nachová. Vyrábí se z květů, ale dá se i z kořenů nebo listí: podíl je 120 gramů na půl litru 60% alkoholu. Pokud budete vyrábět z kořene, stačí 113 gramů. Nechte se sedm dní louhovat a občas protřepejte.
Tinktura se užívá každý den ráno jedna lžička. Posiluje imunitu. V době nachlazení a chřipek lze užívat třikrát denně: ráno, v poledne a večer.
Pelargonie čistí krev
Mezi bylinami je její favoritkou i pelargonie vonná, která čistí krev a také uklidňuje. Paní Madla ji má plná okna, množí ji a rozdává přátelům. Vždy ji uštípne, dá do vody, kde pelargonie pustí kořínky, a pak přesadí do květináče.
Do čaje dává syrové nebo sušené listy. S pelargonií by se to ale podle ní nemělo přehánět, protože může hodně naředit krev a ta může po nějakém úrazu více téct. Proto stačí jeden šálek denně.
Celou reportáž Karla Sladkého s bylinkářkou si poslechněte v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.