Centrum robotiky loni proškolilo 800 učitelů. Zájem je o umělou inteligenci nebo únikové hry
Přes 800 proškolených pedagogických pracovníků, bezmála 900 žáků na exkurzích nebo v jiných formách výuky a 117 vzdělávacích akcí má na kontě plzeňské Centrum robotiky za rok 2024.
Kromě tradičních seminářů a webinářů pro učitele organizují metodici vzdělávání přednášky, letní dílnu, exkurze pro školní třídy, projektové dny nebo přímo vedou výuku v hodinách. V loňském roce také spolupracovali na nové výukové aplikaci pro virtuální realitu. Všechny aktivity mají společný cíl – pomoci pedagogům porozumět digitálním technologiím, ať už jsou to roboti, online nástroje či umělá inteligence tak, aby mohli naplno a smysluplně využít jejich potenciál v moderní výuce.
„Učitelé v dnešní době potřebují pracovat s nástroji, které jsou pro žáky zajímavé a zábavné, rozvíjejí jejich kreativitu a spolupráci. Velké téma je využívání virtuální reality ve výuce. Byli jsme jedním z prvních měst, které takto výuku inovovalo. Vzdělávací programy stále rozšiřujeme, s platformou VR School jsme loni vyvinuli novou aplikaci Farm VR – Pěstování plodin. V té si žáci vyzkoušejí kromě pěstitelských činností hlavně matematickou a finanční gramotnost nebo informatiku,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Vzdělávání v Centru robotiky využívají učitelé mateřských a základních škol nejen z Plzně, ale z celé České republiky. „Zaměřujeme se na robotiku, algoritmizaci a programování, praktické online nástroje pro pedagogy a obecně na smysluplné zapojování digitálních technologií do výuky. Jejich využití najdeme ve všech vyučovaných předmětech. Velký zájem je o aktuální trendy – umělou inteligenci, únikové hry nebo grafiku obecně,“ vyjmenovala Martina Jedličková, ředitelka Centra robotiky, které je součástí Správy informačních technologií města Plzně (SITMP).
Mimo jiné mohou učitelé využít Inspirace do výuky. „Jde o zpracované a kompletně připravené metodické materiály, které stačí jen stáhnout z webu, vytisknout a vzít do hodiny,“ popsala Martina Jedličková.
Právě v technickém vzdělávání dětí vidí SITMP budoucnost celého regionu. „Podporovat technologické nadšence a inovátory je cílem Plzeňského inovačního ekosystému PINE. V Centru robotiky dokážeme děti nadchnout pro techniku a robotiku, ale pro jejich další rozvoj potřebujeme i vzdělané pedagogy ve školách,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel SITMP.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Žil ve svém fantazijním virtuálním světě.‘ Mladistvý obviněný z dvojnásobné vraždy v Hradci se přiznal
-
Je Rusko bezpečnostní hrozbou? Turbulentní události v zahraničí ovlivňují německé parlamentní volby
-
Los osmifinále Evropské ligy přidělil fotbalistům Plzně soupeře z Itálie, narazí na Lazio Řím
-
Ostatky Bibasové byly v sutinách promíchány s dalšími těly, tvrdí Hamás