Červené kameny shodil podle pověsti do dnešního arboreta v Žampachu sám čert

19. květen 2015
Česko – země neznámá

Krásně upravený park najdete prakticky u každého zámku. V mnoha z nich rostou i vzácné dřeviny. Ale jen z málokterého je působivý výhled na hory. Tuhle podívanou nabízí park u zámku v obci Žampach, která se nachází mezi Ústím nad Orlicí a Žamberkem v Pardubickém kraji. Mají tam zámecký park s vyhlídkou na Orlické hory.

Celý zámecký areál se rozprostírá na ploše přibližně deseti hektarů. Je tvořený řadou budov a samotným zámkem s kaplí, ve kterém žijí v souznění s obyvateli obce Žampach už mnoho let klienti zdejšího Domova pod hradem.

Pět hektarů zámeckého parku pak zabírá vzácné arboretum. Roste v něm na 600 druhů a kultivarů dřevin, včetně u nás vzácně zastoupených druhů. Vyskytuje se zde například kalopanax pestrý, gumojilm jilmovitý, planera bažinná či sekvojovec obrovský.

V horní části arboreta se nachází dřevěná lávka a také zvláštní obrovské, červeně zbarvené pískovcové kameny. Ty byly objeveny při opravě opěrné zdi a záhy se staly ozdobou parku. A dokonce se k nim vztahuje i jistá pověst.

Dolní část arboreta

Čertovy kameny tu zůstaly ze stavby mostu

V dávné době měly být hrad Žampach a hrad Lanšperk propojeny mostem, a to za pomoci čerta. Ovšem podmínka byla, že přemostění musí čert dostavět do prvního kohoutího zakokrhání. Podle pověsti se ale jeden kohout vzbudil dřív, a tak se most zřítil a po něm zde zbyly právě tyto ohromné pískovcové bloky.

Je to sice jenom pověst, ale ředitel Domova pod hradem Luděk Grätz nechal tyto barevné pískovce prozkoumat odborníkem. A jedna věc je jistá, jejich barva je původní a dokládá, že kameny nepochází z tohoto kraje. Jejich původ je tedy neznámý.

V dolní části parku pak najdeme krásnou vyhlídku, která mnohé turisty příjemně překvapí, protože tak široké panorama Orlických hor není běžně k vidění. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout na Kralický Sněžník, Jeseníky a dokonce i do sousedního Polska.

Čertovy kameny

Pokochat se v zámeckém parku ale můžete i pohledem na staré majestátní duby, z nichž některé rostou už přes 200 let.

A pokud sem přijdete i s dětmi, určitě se nudit nebudou. V ohradách se tady pasou koně a oslík, jsou tu i houpačky, krásný odpočinkový altán a nezvykle dlouhá atypická klouzačka.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3140.5814069376943!2d16.431161488226778!3d50.03763694449483!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x470de517de11281d%3A0x80c0b8ca7c2f4f3f!2zxb1hbXBhY2ggMSwgNTY0IDAxIMW9YW1wYWNo!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1432026229738" width="610" height="450" frameborder="0" style="border:0"></iframe>
autor: BAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.