Český ráj jako na dlani. Uvidíte, ucítíte i uslyšíte ho v Domě přírody v Dolánkách
Nebývale obsáhlou expozici s mnoha interaktivními prvky otevřela nedávno nejstarší česká chráněná krajinná oblast – Český ráj. Její Dům přírody vznikl v Dolánkách u Turnova. Expozice začíná v dobách, kdy dnešní Český ráj ležel na dně moře a teprve se schylovalo k výbuchu sopek, které dnes připomínají Trosky nebo Kozákov.
Dům přírody Českého ráje se nachází v těsné blízkosti železniční zastávky Dolánky u Turnova, jen pár metrů nad Dlaskovým statkem, národní kulturní památkou s národopisnou expozicí Muzea Českého ráje v Turnově. Dolánky jsou navíc častým výchozím nebo cílovým místem výletů, leží na cyklistické trase Greenway Jizera a dobře známé jsou i vodákům.
Dům přírody obsadil všechna patra bývalé školy. V přízemí návštěvníky zaujme prodejna regionálních výrobků, vstupenek, suvenýrů a drobného občerstvení na jedné straně a rozlehlá místnost se stolečky, dětským koutkem a především velkým plastickým modelem Českého ráje na straně druhé.
O patro výš sídlí školicí středisko s technickým zázemím pro promítání, ukázková praktika či krátkodobé výstavy, které může sloužit i pro spolkový život. Samotná expozice ukazující sepjetí živé a neživé přírody Českého ráje je umístěná v podkroví.
Český ráj je vidět, slyšet i cítit
Do druhého patra je nejlepší vyjet výtahem s překvapením v podobě cesty skalní průrvou. Samotná přírodovědná expozice se dělí na osm buněk. A v žádné z nich se návštěvníci nenudí. Jednotícím prvkem je sokol stěhovavý, který je spolu s Troskami symbolem Českého ráje.
Prohlídka začíná pradávnou expozicí z dob, kdy Český ráj ležel na dně moře. Pokračuje sopečnou činností a pokračuje přes rostliny a mechy ve skalních městech mezi savce a ptáky. Ti se návštěvníkům přibližují nejen na fotografiích a modelech, ale také zvukově. Slyšet lze třeba srnce, divočáka, jezevce, ale i pěnkavu, puštíka či krahujce. Zkrátka je tu les se vším všudy. Neméně atraktivní jsou louky Českého ráje, které dokonce i voní.
K Českému ráji patří řada rybníků, a tak v expozici nechybí ani vodní živel. Nejen ve fotografiích a popiscích. Zatímco ledňáčka, žáby či vážku není možné vidět naživo, malé rybičky našly místo v poměrně velkém akváriu. V této části expozice je umístěné také mlýnské kolo, které připomíná praktické využití vody.
A na závěr prohlídky nechybí nejvyhlášenější českorajské pohledy a nejvzácnější obyvatelé Českého ráje. Každé z osmi zastavení doplňuje dotyková obrazovka se spoustou dalších podrobných informací, a tak lze v přírodovědné expozici strávit dlouhé hodiny.
I když žádný dům nemůže nahradit zážitky ze skutečné přírody, Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova na severu Čech rozhodně stojí za návštěvu a může být dobrou inspirací pro výlety do samotného Českého ráje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Celé to bylo bílé, obalené sněhem.‘ Mrazy dělají problém čidlům nového drážního zabezpečovače
-
‚Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky
-
Jestli má Írán atomovku, ví jen Alláh. Nastala by renesance jaderných zbraní, upozorňuje expert
-
Spolek s vazbou na ukrajinské separatisty vydal knihu u nakladatelství KSČM. To spolupráci popírá