Cestou na Makovou horu poznáte krásnou přírodu. Odpočinout si můžete na Ďáblově loži

9. únor 2018
Na Ďáblově loži se nemusíte bát odpočívat a udělat si po cestě na vrchol menší siestu

Ze středočeské obce Smolotely na Příbramsku se po naučné stezce můžete dostat až na Makovou horu. Je vysoká 545 metrů nad mořem, a coby známé poutní místo přitahuje turisty svými krásnými výhledy i barokním kostelem, kterému se někdy říká barokní perla středního Povltaví.

Už samotná cesta na Makovou horu představuje zážitek. Trasa vede lesem a není nijak náročná. A nabízí navíc několik zajímavých zastavení. Například studánka, ze které nosil vodu na Makovou horu oslík, nebo balvan známý jako Čertovo lože.

Naučná stezka vede okolím obce Smolotely, která se nachází tři a půl kilometru severozápadně od hráze Orlické přehrady. Její celková délka je šest a půl kilometru a má dohromady sedm zastavení, která se zabývají významnými historickými památkami a také přírodou.

Zajímavé je třetí zastavení blízko studánky, která bývala zdrojem vody pro celé poutní místo. Kolem ní totiž kdysi chodil na Makovou horu „čtyřnohý vodovod“ v podobě oslíka, který nosil na vrchol vodu a dolů prázdné vědro. Studánka vypadá jako menší vchod do kamenné podzemní jeskyně. A zajímavé je i její nejbližší okolí.

Bát se nemusíte, na Ďáblově loži je vesničany vyrytý kříž

V těsné blízkosti studánky najdete rozeseto množství malých i velkých žulových kamenů. A mezi nimi trůní velký podlouhlý balvan, který má jednu stranu mírně vyvýšenou. Vypadá, jako by se vytvaroval přesně podle něčí postavy. A kdo jiný by tu tak mohl polehávat než samotný ďábel. Na Ďáblově loži se ale nemusíte bát odpočívat a udělat si po cestě na vrchol menší siestu. Místní lidé do něj ale přesto pro jistotu vyryli kříž.