Chomutovský Mnišský dvoreček ukrývá lapidárium plné kamenných pokladů
Zajímá-li vás historie a umění, Mnišský dvoreček by pro vás mohl být atraktivním cílem. Jedná se o jakési lapidárium, sbírku kamenných plastik a stavebních artefaktů. Nachází se ve vnitřních prostorách historické radnice a v současné době i Oblastního muzea v Chomutově na severu Čech.
Na Mnišském dvorečku vás přivítají hned tři trpaslíci. Kdysi opravdu stávali u vchodů, z těch chomutovských je nejpozoruhodnější trpaslík původem ze zámku Ahníkov. Zámek vzal za své kvůli těžbě hnědého uhlí, ale karikatura dobového barokního kavalíra s mohutnou parukou přežila.
Na návštěvníky čeká ale spousta dalších soch, hraničních kamenů, sloupů, božích muk, náhrobků a spousty dalších kamenných objektů z Chomutovska a Kadaňska. Památky pochází od dob rané gotiky až po první polovinu 20. století. Nejvíce zástupců má doba renesance a baroka. Pozoruhodná jsou například boží muka z rozcestí u nedalekých Všestud, zdobená tzv. uzlovým dekorem, typickým pro gotické období.
I samotný objekt má svůj příběh a může rovněž vypovídat o vývoji stavebních stylů. Ve 13. století tu fungovala komenda Řádu německých rytířů, na přelomu 15. a 16. století noví majitelé, rod Veitmilů, přebudoval prostory na zámecké obydlí. V závěru 16. století se objekt dočkal za panování Lobkoviců renesanční přestavby. Vnitřní prostor, dnes nazývaný Mnišský dvoreček, zůstal ale takřka beze změny. Žádný z majitelů ho nedal ani omítnout.
Legenda o zazděném mnichovi
V Mnišském dvorečku se nacházejí také terakotové prvky. „Ty se tak trochu vymykají termínu lapidárium,“ vysvětluje pracovnice muzea Renata Klucová. „Nejde o kameny, ale o stavební ozdobné prvky z pálené hlíny, typické pro severní Itálii. Jde o raně renesanční práci, která se v té době na území Čech vyskytovala velmi vzácně, existuje jen několik málo dokladů – například z Pražského hradu.“ Na zámku se dochoval oblouk ze zdobného portálu a řada drobných fragmentů z obložení oken.
A odkud se vzal název Mnišský dvoreček? Podle legendy sem dal v 16. století Bohuslav Felix z Lobkovic a Hasištejna za živa zazdít mnicha, k jehož milostnému vzplanutí nezůstala Bohuslavova manželka lhostejná. Dodnes tu můžete vidět omšelou kamennou tvář nešťastného mnicha, který má prý důležité poslání – kdykoli se zjeví, hrozí městu Chomutovu nějaké nebezpečí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Volby na Slovensku vyhrál s bezpečným náskokem Smer. Druhé je Progresivní Slovensko, třetí Hlas
-
Progresivnímu Slovensku se podařil efekt sněhové koule, popsal výsledky exit pollů šéfredaktor Bárdy
-
Slovenská volební sobota. Těsný souboj favoritů, vysoký zájem a trable politiků při hlasování
-
‚Nemusíte bojovat a jednat proti svému svědomí.‘ Jaké jsou příběhy a osudy ruských dezertérů?