Cibuli a řepu ve znojemském podzemí vystřídali nebojácní turisté
Na přelomu 13. a 14. století začali znojemští obchodníci se zemědělskými komoditami hloubit pod městem sklepy, ve kterých by mohli své zboží v chladu přechovávat. Propletený systém podzemních prostor pod Znojmem později posloužil také jako úkryt civilistů před válečným běsněním. Dnes se chodí do znojemského podzemí lidé bavit. Město totiž přeměnilo historické prostory na prohlídkové trasy.
Klasická prohlídková trasa je dlouhá 750 metrů a návštěvníci cestou narazí na řadu místních strašidel a dokonce i na dobovou mučírnu. Přestože je procházka podzemím trochu tajemná, nejvíc si ji užívají děti. Obvykle je prý neděsí ani strašidelné zvuky, které se ozývají z mučírny.
Navíc se nikdo nemusí bát, že by se během návštěvy podzemí ztratil: „Prohlídka se koná vždy s průvodcem, a navíc jsou tady i značené únikové východy,“ dodává s úsměvem Marcela Knotková ze Znojemské besedy, která turistickou atrakci spravuje.
Do znojemského podzemí se mohou vydat i milovníci adrenalinových zážitků
Ve znojemském podzemí si na své přijdou i ti, kterým nevadí stísněné prostory. „Loni v říjnu jsme zpřístupnili trojici takzvaných adrenalinových tras, návštěvníci do nich mohou vstoupit pouze s přilbou. Vybavujeme je také čelovou svítilnou, gumovými holínkami a pláštěm, aby se cestou neušpinili,“ doplňuje Marcela Knotková.
Všichni návštěvníci musí navíc před vstupem do adrenalinové části podzemí podstoupit měření, aby se zjistilo, zda se vejdou do nejužšího místa vybrané trasy.
Znojemské podzemí je otevřeno po celý rok, teplotní podmínky se totiž pod zemí nemění. Je tu stálá teplota 12 až 13 stupňů, a když venku mrzne, je tady opravdu příjemně. Navíc není vyloučeno, že ke stávajícím zpřístupněným prostorám přibydou v budoucnu ještě další. „Říká se, že znojemské podzemí má ve skutečnosti asi 25 kilometrů, takže máme téměř neomezené možnosti,“ dodává Marcela Knotková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Macron neměl moc na výběr. Levicový premiér by pro něj byl ekonomickým postrachem, míní novinář
-
Bude na Síkelovi, co si vyboxuje. Mohl by prosadit i dobré příležitosti pro české firmy, říká komentátor