Čím natřít novou pergolu, hliněné omítky v praxi

25. leden 2014

Každý týden má pro vás Hobby magazín pravidelnou rubriku Rady a tipy, která obsahuje odpovědi na vaše telefonické dotazy.

Pokud se chcete zapojit, stačí, když vytočíte telefonní číslo 221 553 790 a po zaznění signálu řeknete, co vás trápí.


Jakým nátěrem ošetřit nově postavenou pergolu?

Čím natřít pergolu? S tímto dotazem jsme navštívili stolaře Lumíra Martiníka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dobrá rada na závěr: Hliněná omítka v praxi

Přemýšlíte nad tím, jakou omítku použít třeba do interiéru i exteriéru stylové chalupy, chaty, nebo třeba do bytu?

0:00
/
0:00

V nabídce různých vápenných, cementových a dalších omítek se už před několika léty objevila také klasická hliněná omítka. Je pouze z hlíny, písku a jílu. Nejsou v ní žádné chemické přísady.

Odborníci doporučují nahazovat vrstvu tři centimetry tlustou, protože pak dokáže hlína vyrovnávat teploty v místnosti, třeba v létě chladit a v zimě hřát.

Výhoda těchto omítek je, že zedník má při práci malé ztráty – to, co mu spadne ze lžíce, klidně druhý den zase rozmíchá a nahodí na stěnu a ztráty jsou minimální.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.