Co mají společného židovský svátek Šavuot a křesťanské letnice

23. květen 2015

Zatímco křesťané zítra oslaví svátek Seslání Ducha svatého, čili letnice, pro židy zítra začne svátek Šavuot. Ten připomíná darování Tóry na hoře Sinaj během putování židů z egyptského otroctví do Země zaslíbené. Vedle toho má tento svátek i zemědělský aspekt, protože v době jeho konání v Izraeli dozrává pšenice a sklízejí se první plodiny. Židovský Šavuot a křesťanské letnice spolu velmi úzce souvisí, protože k seslání Ducha svatého došlo rávě v den, kdy Ježíšovi učedníci společně slavili svátek Šavuot.

Svátek Šavuot začíná 6. den židovského měsíce sivanu, který v občanském kalendáři letos připadá na neděli 24. května. A proč se jmenuje zrovna Šavuot, vysvětluje pedagožka a hebraistka Tereza Gafna Váňová.

„Svátek Šavuot se jmenuje velice netradičně Týdny. A jmenuje se tak proto, že se slaví sedm týdnů po tom, co jsme oslavili svátek Pesach. Svátky Pesach a Šavuot od sebe dělí 49 dní, tedy sedmkrát sedm týdnů.“

Svátek Šavuot je s předchozím svátkem Pesach velmi úzce spjat i tematicky, protože příběh, na jehož základě se slaví, je pokračováním příběhu Pesachu.

„O Pesachu jsme si připomínali vyjití Židů z Egypta. A vlastně i v tom biblickém příběhu 49 dní poté, co Židé putovali pouští, přišli k hoře Sinaj a dostali Desatero. Symbolicky ty dva svátky představují dva aspekty toho osvobození: na Pesach jsme vyšli fyzicky – fyzicky jsme se zbavili otroctví, a během svátku Šavuot se osvobodíme i duševně, protože dostaneme určitý rámec k našemu chování – Desatero. A poté dostali Židé celou Tóru, postupně ji Mojžíš zapisoval. Tím, že Židé dostali určitý duchovní rámec ke svému životu, tak tím došlo i k duchovnímu osvobození.“

Obraz ke svátku Šavuot, Avraham di Mordo z ostrova Korfu, 1733

Kromě oslav darování Tóry má Šavuot i další aspekty.

„Svátek Šavuot je zároveň zemědělským svátkem, kdy se v Izraeli slaví první úroda. A je to zároveň také svátek, během něhož se v minulosti, kdy ještě stával chrám v Jeruzalémě, přinášely první zemědělské oběti do tohoto chrámu. Takže během tohoto svátku bývají synagogy vyzdobeny nějakými květinami, je to jarní svátek, kdy se připomíná, že už se dají sklízet první plodiny a také že příroda tady u nás v diaspoře se probouzí.“

Se svátkem Šavuot jsou spojeny i určité pokrmy.

Během svátku Šavuot je zvykem jíst mléčné potraviny. Na snímu jsou blinces – zapečené palačinky s tvarohem

„Většinou se jedí mléčná jídla, jídla, která obsahují tvaroh nebo med, protože Tóra často bývá přirovnávána právě k mléku a medu.“

Další šavuotový zvyk je úzce spjat s Tórou.

„V noci od začátku svátku Šavuot do rána toho prvního dne se tráví čas studiem. Většinou se vůbec nejde spát a celou noc, anebo pokud to někdo nevydrží, tak aspoň část noci, se studuje.Což je spojeno s tou myšlenkou darování Tóry a základu židovského studia.“

V letošním roce se připadly termíny křesťanských Velikonoc i židovského svátku Pesach na stejné dny, tím pádem i svátek Šavuot připadá na stejný den jako letnice. Všechny čtyři svátky spolu navíc velmi úzce souvisí.

„Svátek Pesach a svátek Šavuot svým způsobem odpovídají křesťanským svátkům Velikonoce a Svatodušním svátkům. Ty novozákonní události úplně pochopitelně kopírovaly židovské svátky, které tehdy jak Ježíš, tak apoštolé slavili. K Velikonocům došlo během oslav svátku Pesach a potom, když apoštolé slavili Šavuot, tak podle křesťanské tradice byl na zem seslán Duch svatý.“

V zemích mimo Izrael se svátek Šavuot slaví dva dny, v Izraeli pouze jeden den.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.