Co patří do lednice a co ne? Babské rady přináší průvodce optimálním skladováním potravin

9. listopad 2023

Dobré skladování potravin prodlužuje jejich životnost. Co můžete dát do ledničky a kterým potravinám bude lépe ve spíži?

Uzeniny, které často skladujete v plastové krabičce s víčkem, vydrží déle čerstvé, pokud k nim přidáte pár neuvařených těstovin.

Rozříznutý citron uchováte několik dnů čerstvý, když ho v lednici položíte na talířek a přikryjete skleničkou.

Skladování v lednici je vhodné pro: jablka, hrušky, broskve, hroznové víno, lesní a zahradní ovoce jako jahody či borůvky. Dále listovou, kořenovou či košťálovou zeleninu.

Co naopak do chladu lednice nepatří? Brambory, cibule a česnek, rajčata, lilek, paprika, okurka, zázvor nebo exotické ovoce – mango, ananas či banány. Těm svědčí spíže nebo sklep.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.