Co pečeme naspod, co nahoře a co ve středu trouby? Poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pečeme 30 – 40 minut v troubě vyhřáté na 150 °C

V klasické troubě je naspod spirála, ale i od ní jde teplo dle fyzikálních zákonů nahoru.

Spodní rošt – na spodním roštu pečeme většinou hutné linecké koláče s ovocem nebo náplněmi, a to proto, aby byl koláč propečený odspodu.

Prostřední rošt – na středu pečeme piškotová a třená těsta, která se takto snáz propékají.

Horní rošt – nahoře je „grilovací“ prostor, takže když se nám zdá, že výrobek nemá barvu, na chvíli ho dáme do horní části trouby. Nahoře moc nepečeme, protože se výrobek rychle spálí, ale není propečený.

U klasické trouby dáme dolů koláč, který na posledních pět minut kvůli barvě dáme nahoru. Pokud používáme horkovzdušnou troubu, vše pečeme uprostřed.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková