Čtvrteční Noční linka: Odkdy jste se cítili samostatní?

25. říjen 2018

Co je to vlastně samostatnost? Co v sobě tohle podstatné jméno obsahuje? Pro stát a zemi by to jistě dokázali velmi přesně charakterizovat historikové či politologové. 

Pojďme však dnes mluvit o samostatnosti nás, lidí.

Jako mimina a ještě dlouho jako děti jsme závislí. Na rodičích, na prarodičích a vlastně i na učitelích. Ti všichni se z nás snaží vychovat samostatného člověka. Odstěhujeme se od rodičů, začneme vydělávat a ze svých dětí vychovat další samostatné lidi. Je to věčný koloběh, jenže u každého z nás samostatnost či nezávislost začíná v jiném časovém období života.

Pamatujete si, kdy ve vašem životě nastala ta chvíle? Zvednout kotvy a začít život bez pomoci rodiny? Anebo i přesto, že jste dospělí, přece jen potřebujete pomoc?

O mamáncích jsme už v Noční lince mluvili. Je přece pohodlné, když se o vás i v dospělém věku někdo stará jako o dítě. Kdy jste se začali cítit dospělí, kdy jste si poprvé uvědomili, že jste nezávislí?

Nebo je pomoc od rodiny či státu důležitá i v dospělém životě?

autor: Marcela Vandrová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?