Čtvrteční Noční linka: Splněné touhy i ty nenaplněné

28. červenec 2022

Po čem jste v životě toužili? Splnily se vaše tužby nebo zůstaly nenaplněné? Určitě je rozdíl mezi tužbami dětskými a těmi v dospělosti. Co jste si přáli jako malé děti? Zvíře, panenku, kluci autíčko? Měli jste či máte stále sny i v dospělosti? Přáli jste si dům, auto nebo to nebylo nic hmotného, ale toužili jste po úplně jiných věcech?

Někdo touží cestovat do neznámých končin, možná sníte o letu do vesmíru, jinému by se splnilo přání v podobě domku uprostřed zahrady. Volejte, pište vaše touhy a sny, budu se těšit jako vždy na tel. lince 731 800 900.

Touha je silný a reflektovaný nenaplněný vztah k něčemu, co by si člověk přál, zejména když předmět touhy je vzdálený, neurčitý a naděje na splnění je malá. Od potřeby se liší stálostí a vzdáleností předmětu, od přání svou naléhavostí. Touha může člověka tížit jako stesk, je však také důležitým motivem jednání.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová