Děd na Křivoklátsku byl první rozhlednou Klubu českých turistů. Stojí od roku 1893

5. březen 2018
Klub českých turistů svou první rozhlednu vybudoval tak, aby přečkala další staletí

Není mnoho rozhleden, které jsou otevřené po celý rok a navíc propojují krásnou procházku, úchvatné výhledy a zajímavou historii. To vše nabízí rozhledna Děd na Křivoklátsku, kterou postavil v roce 1893 Klub českých turistů jako historicky vůbec první rozhlednu v českých zemích.

Kopec Děd se vypíná do výšky 493 metrů nad mořem přímo nad Berounem. Z berounského nádraží vede až k rozhledně modrá turistická značka. Samotná rozhledna vyrostla v novogotickém stylu ve tvaru hradní věže s cimbuřím.

Vrch Děd byl odjakživa cílem výletů obyvatel Berouna. Koncem 19. století byl ale zároveň i místem setkávání místních vlastenců a Sokolů. Klub českých turistů vznikl v roce 1888 a právě v Berouně měl nejsilnější pobočku. Nelze se proto divit, že jako místo pro první rozhlednu byl vybrán právě Děd.

A existoval k tomu ještě další důvod. Na konci 19. století byl vrch Děd holým kopcem s úchvatnými výhledy na všechny strany. Tedy nejen na Křivoklátsko, ale také jižním směrem na střední pás Brd. Dnes výhled trochu kazí vzrostlé stromy. Jižním a severním směrem byl ale lesní porost vykácen, takže si průsekem můžete užívat výhled na Králův Dvůr s pozadím Brd a opačným směrem na krajinu Křivoklátských lesů.

Klub českých turistů svou první rozhlednu vybudoval tak, aby přečkala další staletí. Kamenná stavba se tyčí do výšky 12 metrů a působí jako dokonalá mini kopie hradní věže s cimbuřím. Je neuvěřitelné, že v té době trvala celá stavba pouhé čtyři měsíce.

Výhled přes cimbuří na Křivoklátsko

Navíc se myslelo i na pohodlí turistů. Schodiště totiž nezačíná uvnitř tubusu, ale je umístěné ze strany. Celkem 23 kamenných schodů vede kolem dokola věže do prvního patra, kde čeká menší kamenný balkon a vchod do vnitřní části tubusu. Tady je už umístěné točité secesní kovové schodiště, které tvoří kompaktní celek a vede vnitřkem věže na samotnou vyhlídkovou plošinu.