Dekret kutnohorský zajistil změnu poměru hlasů na pražské univerzitě. Ta však neměla šťastné důsledky
V lednu 1409 vydal Václav IV. mandát, známý jako Dekret kutnohorský. Tím zásadně změnil poměry na pražské univerzitě.
Zatímco do té doby měl na univerzitě každý ze čtyř národů – český, polský, saský a bavorský – jeden hlas, nyní získal český národ tři hlasy a ostatní národy dohromady jeden. Velký podíl na vydání dekretu měli Jan Hus a Jeroným Pražský. Proč jim šel Václav IV. na ruku? Potřeboval jednak upevnit svou pozici římského císaře, ale hlavně mu šlo o podporu české části univerzity pro svůj postoj k řešení papežského schizmatu – současně existoval jeden papež v Římě a jeden v Avignonu.
Změna poměru sil na pražské univerzitě však neměla šťastné důsledky. Jako výraz nesouhlasu opustila velká část cizích mistrů a studentů Prahu a odešla na jiné univerzity, zejména na právě založenou univerzitu v Lipsku.
Svého cíle, tedy setrvání na císařském trůnu, Václav IV. nedosáhl. A papežské schizma nevyřešil ani koncil. Místo dvou papežů byli nakonec na čas dokonce tři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.