Den židovských památek, Prager Literaturhaus a dějiny českých Židů
Čeká vás pozvánka na 3. ročník Dne židovských památek. Ten zpřístupní desítky míst, která nejsou obvykle volně přístupná. Navštívíme Pražský literární dům autorů německého jazyka. A připomeneme si mnohasetletou historii života židovské populace na našem území.
Přes padesát židovských památek po celém Česku, a to zdarma, bude zpřístupněno příští neděli. Den židovských památek se koná už potřetí a veřejnost se díky němu dostane i do míst, která jinak nejsou volně přístupná. Návštěvníci se můžou těšit i na objekty, které v posledních letech prošly nákladnou rekonstrukcí. Pozvánku připravila Jana Šustová.
Prázdniny a literatura k sobě patří, a proto doufáme, že neodmítnete pozvání k návštěvě Pražského literárního domu autorů německého jazyka. U jeho založení před 15 lety byla myšlenka vytvořit místo, které bude veřejnosti zpřístupňovat literaturu autorů německého jazyka. Těch, kteří žili a tvořili na našem území či odtud pocházejí. Smyslem je přispět k harmonickému soužití jednotlivých národních kultur v Evropě. Více v příspěvku Daniely Brůhové.
Nahlédneme do hodně dávné historie. První zmínky o osídlení našeho území židovským obyvatelstvem najdeme v dokumentu z roku 906! Je jím Ráfelštetenský celní a plavební řád. A když v roce 965 procházel českým knížectvím kupec Ibrahim Ibn Jakub, zmiňuje také židovské obyvatele Prahy. O životě Židů na našem území v minulých stoletích zná podrobnosti judaistka Zuzana Pavlovská ze Židovského muzea v Praze. Mluvila s ní Terezie Jirásková.
Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.