Díky znárodnění se stal z elektroskanzenu ve šlovickém mlýně světový unikát
U řeky Berounky, která nedaleko obce Skryje tvoří přirozenou hranici mezi Středočeským a Plzeňským krajem, se před více než sto lety psaly elektrické dějiny. Majitel šlovického mlýna Václav Čech tu v roce 1911 zprovoznil vodní elektrárnu, která brzy začala dodávat elektřinu do širokého okolí a zprovoznila i první mlýn na elektrický pohon u nás.
Elektroskanzen Čechův mlýn ve Šlovicích je dnes technickou památkou a v roce 2009 byl objekt prohlášen za kulturní památku ČR. Bývalý mlýn a stále funkční malá vodní elektrárna trůní v lůně chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko na levém břehu Berounky. Nejlépe se sem dostanete pěšky klikatou cestou z obce Šlovice.
První zmínky o mlýnu pocházejí už z 16. století. Etapa, o které je v dnešní reportáži řeč, se začala psát až po příchodu Václava Čecha a významném roku 1911. Tehdy, v éře stále ještě vášnivých diskuzí o elektrické energii a detailech jejího využití v praxi, tu Václav Čech nechal postavit objekt pro turbínovou strojovnu.
Mlýn v nedalekých Slabcích, zásobovaný proudem z Čechova mlýna, byl vůbec prvním, který u nás začal mlít obilí na elektrický pohon. A místní původní mlýn je první vodní elektrárnou v Čechách.
Kuriózní byla podle současného majitele mlýna Petra Čecha (vnuk Václava Čecha) i samotná elektrifikace okolí. Když se například v nedalekých Slabcích poprvé rozsvítily žárovky, sjeli se hasiči ze tří vesnic k ohni. Taková to prý byla záře.
Unikátem díky znárodnění
A jak se vlastně stalo, že je zdejší mlýn světovou raritou a unikátem? Tak trochu nechtěně, jak vzpomíná Petr Čech. Zatímco se na západ od nás původní vodní elektrárny po druhé světové válce dál vyvíjely a modernizovaly, ta na Čechově mlýně skončila krátce po znárodnění a upadla v zapomnění.
Po desetiletí zůstaly zánovní turbíny a generátory na svém místě. Generátor, který tady trůní uprostřed elektroskanzenu, je jako jediný svého druhu na svém původním místě, kde od roku 1911 do roku 1956 vyráběl elektricky proud.
Děti v elektroskanzenu názorně vidí, jak se elektřina vyrábí, co je k tomu zapotřebí, a starší výletníci zase mohou zavzpomínat na časy svých babiček a dědečků, kdy se s elektřinou teprve začínalo.
Elektroskanzen ve Šlovicích doplňuje celá řada drobných předmětů a součástek ze světa výroby i konečné spotřeby elektrické energie. V dalších expozicích se můžete dozvědět zajímavosti ze světa osobností, jakými byli Edison, Kolben, Tesla nebo Křižík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejasný výběr firem i prodlení. Stanjurova prověrka reklamy na Čapím hnízdě ukázala dvě pochybení
-
Byli jsme uprchlíky dvakrát během jednoho roku, popisují běloruští satiričtí youtubeři
-
Zfanatizovaný dav u soudu? Nemůže to být pevnost, pomoct může antikonfliktní tým, radí expert
-
Na Ústavním soudu je málo žen. Kritika by ale měla mířit na Miloše Zemana, tvrdí nový soudce Wintr