Dobré kynuté těsto nevyžaduje zadělání kvásku. Radí Mirka van Gils Slavíková

Většina lidí zadělává tzv. kvásek, když připravuje kynuté těsto. Je to zbytečné. Více práce si dejte s vlastním kynutím.

Jako milovnice a odbornice na kynuté těsto kvásek nezadělávám. Moje babička prosála mouku do velké zadělávací mísy, udělala důlek, do něj nalila teplé mléko, přidala droždí a vše rozmíchala. Pak přidala cukr, žloutky nebo vejce – podle toho, co dělala, aby byly všechny suroviny rozpuštěné. Kromě soli, protože ta „zabíjí“ droždí. Zadělala tak najednou celé těsto.

Dobré kynuté těsto vlastně potřebuje ten čas PO zadělání, protože na kynuté těsto se nesmí pospíchat. Žloutek je důležité do těsta dát brzy. Pokud ho dáte do těsta, které už je téměř zadělané, může se stát, že se žloutek spojí se zbylou moukou a těsto bude proužkované.

Těsto nechte hlavně 2 – 3 hodiny kynout. Zvětší objem trojnásobně, proto je třeba těsto během kynutí tzv. „srazit“ (prodělat), aby se kvasinky rozvoněli do polovinné vůně, která dává hebkost kynutým výrobkům.

Nebojte se vynechat krok přípravy samotného kvásku a více času a péče věnujte kynutí už hotového těsta.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková