Dobrovolníci nejdřív obnovovali památky na Lounsku, nakonec budují Muzeum vitráží...

2. květen 2015

Včera v italském Miláně začala Světová výstava Expo 2015. V jeho Českém pavilonu se podrobněji představí různé regiony naší vlasti a konkrétně Ústecký kraj bude mimo jiné reprezentovat i rozměrná vitráž s motivem chmele, vína a Brány Čech, jejíž latinský název zní Porta Bohemica. S Janou Šustovou si teď řekneme, že tvůrci této vitráže se zabývají také nezištnou obnovou památek a pilně pracují na projektu Muzea vitráží.

Jaký cíl si od počátku kladlo občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí, je patrné už z jeho názvu. Dodejme jen, že onen kostel stojí v okrese Louny v obci Libyně, a že jmenované sdružení se kromě něj stará i o záchranu nejrůznějších křížků, Božích muk, pomníčků a dalších objektů tvořících historii tamního kraje. Vlastníma rukama se na jejich obnově podílí i Jakub Kanta.

„Moji rodiče před osmi lety založili sdružení na záchranu kostela sv. Jiljí v Lybini. A při té příležitosti se rozhodli opravit ještě naši místní památku – Vochlickou rozhlednu.“

Na opravu kostela sv. Jiljí a Vochlické rozhledny byli a dosud jsou zapotřebí kromě financí i konkrétní pracanti.

„Začali jsme tím, že jsme vylepovali plakáty a sháněli dobrovolníky v okolí, kdyby se někdo naskytl. A časem se nás sešla taková stálá parta, která i dnes napomáhá opravovat ten kostel, což je taková nekonečná práce.“

Čili – je tam práce jak na kostele! A jak vlastně vypadal kostel sv. Jiljí v Libyni, než se o něj někdo začal starat?

„Když jsme tam přišli, tak většina střechy už ani nebyla, bylo to takové celé polorozpadlé. Dnes už mohu říct, že jsme obnovili celou podlahu, je hotová statika i střecha, máme udělanou celou novou kruchtu. I presbytář je celkem celý opravený a máme v něm osazené už všechny vitráže. A kromě toho máme i některé vitráže v lodi.“

Budoucnost libyňského kostela nastiňuje Jakub Kanta takto:

„My jsme přemýšleli, jak využít ten kostel, protože nemá smysl opravit památku, abychom ji zase následně nechali zchátrat. A tak jsme vymysleli, že z toho kostela uděláme vitrážové muzeum. Takže jsme začali vyrábět vitráže, kterými osazujeme kostel. Vyrábíme kopie podle vitráží v celém světě. Máme tam kopii vitráže z Chartres v Paříži, máme tam kopii vůbec nejstarší dochované vitráže datované do roku 1102 z Augsburku, kopii nejstarší vitráže v Bruggách v Belgii, stejně tak jako vitráž v Podbořanech a další.“

Co se týče vitráží, současný stav i budoucí plány jsou následující:

„Celkem máme osazených sedm z jedenácti oken a následně chceme udělat i náš velký projekt vitrážového stropu. Mělo by to být takové zasklení vitrážemi celého stropu kostela.“

Kostel sv. Jiljí v Libyni je i s prvními exponáty veřejnosti přístupný každou sobotu a neděli od 13.00 do 16.00 hod. a to až do 25. října. Ve všední dny je možné vyzvednout si klíče od kostela ve vitrážnické dílně v nedalekém Lubenci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.