Doubravská naučná stezka láká na výlet do přírody. Připomíná i havárii těžní věže
U moravskoslezské obce jménem Doubrava na Karvinsku otevřeli v loňském roce Doubravskou naučnou stezku, které slouží pěším i cyklistům. Cestou slibuje vyhlídku na okolní přírodu, místní památné stavby i těžební věže. Stezka se vine dvěma směry – po trase červené a modré.
Výhled do krajiny z Doubravského kopce připomíná zdejší letitou těžbu černého uhlí. Těžní věže vyrostly jak přímo v Doubravě, tak opodál kolem Karviné a Orlové. Vyhlídka ale překvapí i Beskydami a množstvím bujné vegetace podél stezky. Podle časových možností a fyzické kondice je možné si vybrat mezi kratší, nenáročnou červenou anebo delší modrou trasou.
Červená trasa prochází středem obce a vede po stopách zdejších památek, historie a významných událostí. Z náměstí zavede výletníky mimo jiné k Římskokatolickému kostelu sv. Hedviky, k Památníku důlních neštěstí, dále k roubené „Dřevěnce“, která je ojedinělou dochovanou ukázkou zdejší lidové architektury, a také k Národnímu domu spjatému s bohatou historií spolkové činnosti v obci.
Modrá trasa je náročnější a zčásti vede po cyklotrase. Z náměstí je potřeba šlápnout do pedálů a vystoupat na Doubravský kopec. Tam výletníci najdou nejen zastavení s krytou odpočívkou, ale především s panoramatickou mapou a jedinečným výhledem do okolní krajiny.
Připomínka důlního neštěstí
Modrá trasa má pět zastavení a z Doubravského kopce pokračuje kolem těžní věže a dolu Doubrava Sever. Právě tam se zájemci dovědí více o historii Doubravy, která byla hornickou obcí už v druhé polovině 19. století.
Informační tabule také připomíná havárii zdejší těžní věže v roce 1993. Narušením jámové výztuže došlo k propadnutí horniny a sesuvu věže do kráteru o průměru 70 metrů. Výjev jako z katastrofického filmu mohli lidé pozorovat právě z Doubravského kopce: padesátimetrová věž se nejprve s rachotem naklonila, pak se celá sesula k zemi, až zanedlouho kompletně zmizela v kráteru. Na jejím místě vytryskl gejzír vody, hlíny, kamení a prachu.
Další zastavení na modré trase vedou přes křižovatku v blízkosti úpatí haldy, která je součástí zábavného DinoParku. A končí na Hranicích, což je hraniční území mezi obcemi Doubrava, Dětmarovice a městem Orlová, kde zájemci najdou kromě krytého posezení také hrací zónu pro děti.
Už zmíněná cyklotrasa, která prochází Doubravou, je jednou z atraktivit česko-polského příhraničí. Vede podél řeky Odry a Olše, měří přes 50 kilometrů a spojuje Chotěbuz s polskou Ratiboří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba