Dřevěný pohyblivý betlém v Horní Lidči zdobí repliky místních sakrálních staveb

29. prosinec 2017
Česko – země neznámá

V Horní Lidči na Vsetínsku mají unikátní dřevěný, ručně vyřezávaný betlém. Velká část jeho figurek je navíc pohyblivá. V rámci expozice se promítá také film, který mapuje zvyky a obyčeje lidí žijících ve zdejší krajině.

Snímek přibližuje návštěvníkům nejzajímavější historické momenty a události ve Zlínském kraji na česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří.

Betlém kromě tradičních postav doplňují mimo jiné dřevořezby 40 nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, jakými jsou například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice a podobně.

Velké lákadlo představují pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Celkem je k vidění na 75 mechanicky se pohybujících postaviček. Betlém vznikl ve spolupráci s partnerskou obcí Dubňany na Slovensku.

Z celkové plochy 170 metrů čtverečních uzmul samotný betlém 50 metrů čtverečních. Hornolidečský česko-slovenský betlém můžete navštívit nejen o Vánocích, ale v průběhu celého roku.

autor: rv
Spustit audio