Dynastie tkalců Kubákových ze Strmilova
Oblast kolem Jindřichova Hradce bývala v dávné historii Mekkou tkalců - ležela totiž na důležité obchodní stezce mezi Prahou a Vídní a pěstoval se tam kvalitní len. Nejvíc tkalců se usadilo už v 17. století v městečku Strmilov, kde si dokonce založili cech.
Tkalcovských dílen ale ubývalo, až zbyla poslední: tkalcovna rodu Kubákových, která ve Strmilově nepřetržitě funguje od roku 1870 a kde se tkalcovské řemeslo předává z otce na syna. Kubákových tkalcovna je historická i proto, že se v ní tká na historických a dodneška funkčních strojích.
Otec Zdeněk a syn Filip si domácí českou vlnu sami spřádají a vyrábějí z ní deky, přehozy a plédy, ze lnu tkají lůžkoviny, ubrusy a prostírání. Za udržení tradice dostal Zdeněk Kubák od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla". Jejich vlněné deky byly navíc letos nominovány na designérskou cenu Czech Grand design v kategorii výrobci roku. Za tajemstvím tkalcovského stavu se do Strmilova vydala Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.