Einstein poprvé přednesl svou teorii relativity v pražském domě U Kamenného stolu

8. březen 2016
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Barokní průčelí domu U Kamenného stolu s obrazem svatého Jana Almužníka

Okolo Staroměstského náměstí se ve 12. a 13. století vystavělo mnoho domů. Původní románské přízemí a někde i část prvního patra se v polovině 13. století ocitlo pod úrovní ulice. Stalo se tak při protipovodňové akci, kdy se terén do značné výšky zavážel zeminou. Nejinak tomu bylo i v domě U Kamenného stolu.

Zbytky kvádříkového zdiva připomínají dobu, kdy měla stavba ještě románský vzhled.
Období gotiky ale přineslo velké stavební úpravy. Dodnes je v domě zachovalé gotické sklepení. A také křížové klenby jako pozůstatky středověku.

Gotickou podobu si stavba zachovala až do 18. století. Tehdy průčelí nahradila bohatě zdobená barokní fasáda. Mezi okny v prvním patře se objevil obraz svatého Jana Almužníka. V rámci stavebních prací byl dům navýšen o další dvě patra.

Max Brod, Franz Kafka i Albert Einstein

Budova je unikátní nejen jedinečnými stavebními prvky, ale proslavila se i díky literárnímu salónu Berty Fantové. Ten si oblíbily významné osobnosti. Chodíval sem Franz Kafka či Max Brod.

Gotické stropy

Pro společnost německých spisovatelů a umělců v salónu v letech 1911 až 1912 několikrát přednášel i Albert Einstein. Právě v tomto domě na Staroměstském náměstí prý jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob a držitel Nobelovy ceny za fyziku poprvé přednesl svoji teorii relativity.

Tehdy Einstein přednášel na německé části pražské univerzity. A naslouchali mu čeští i němečtí posluchači, což nebývalo běžné.

Nenechte se ale zmást pamětní deskou Alberta Einsteina. Ta se mylně umístila na fasádě sousedního domu U Kamenného beránka. V současné době v prostorách domu U Kamenného stolu můžete navštívit restauraci.

Spustit audio