Expozice ve Šternberku představuje čas jako fenomén stojící za celým vesmírem
Unikátní expozice času je součástí prohlídkové trasy historického města Šternberk na Olomoucku. Návštěvníky přitom jistě překvapí, že namísto klasického muzea zde najdou velmi moderní multimediální a interaktivní expozici, která pojímá čas jako fenomén řídící do jisté míry celý náš známý vesmír.
Expozice času nevznikla ve Šternberku náhodou. Toto město bylo od konce čtyřicátých let 20. století největším producentem mechanických hodin u nás. Budíky se značkou Prim zde vznikaly až do konce devadesátých let, kdy firma Chronotechna utlumovala svůj provoz a nakonec zastavila výrobu zcela. Už v minulosti zde byla na místním hradě zřízena expozice historických hodin. Když byla v roce 2000 přemístěna do Olomouce, místní obyvatelé dokonce psali protestní petice.
A tak vznikla idea vytvořit zde novou expozici, která by umožnila pochopit fenomén času jako celek, nikoliv jen jako veličinu měřenou hodinami různého stáří. Město ve spolupráci s odborníky začalo projekt realizovat. Radnice dala k dispozici dům, který patřil k nejstarším ve Šternberku. Stál zde již na začátku 16. století a bývala v něm tržnice, hostinec, sladovna a od roku 1674 dočasně dokonce mučírna a vězení. Dům nebyl v dobrém stavu, a tak jej místní zrekonstruovali nejen pro potřeby expozice, ale i informačního centra a dalších institucí.
Samotná expozice času je skutečně unikátní svou šíří. Pojímá čas od jeho vzniku – od Velkého třesku až po současnost. Vnímá jej jako základ vesmíru, jako fyzikální veličinu a vysvětluje jevy, které jej provázejí. Vše je řešeno moderní cestou – pomocí multimediálních a interaktivních prezentací.
Expozice však nezapomíná ani na historické exponáty. Ty sem jsou zapůjčeny z celkem 20 muzeí z celé ČR a najdeme zde jak předchůdce hodin, tak i mechanické stroje až po atomové hodiny. Ty mimochodem šternberským zapůjčila Královská observatoř v Greenwich.
Nechybí ani kalendáře či astronomické pomůcky, které umožňují nahlédnout do vesmíru, který je časem doslova protknut. Samozřejmou součástí výstavy pak jsou různé hodiny, od těch nejstarších v podobě vodních hodin, intervalů či hodin přesýpacích až po modernější mechanické stroje – věžní, sloupkové nástěnné i kapesní.
Hodně prostoru je v expozici věnováno dětem. Ty si zde mohou zábavnou formou ověřit mnohé teorie, které se učí v hodinách fyziky. Proto sem často přijíždějí celé školní třídy, pro něž mají pracovníci expozice připravený speciální výukové programy. Své si zde však najde každý a možná bude překvapen, jak široké pojetí může mít expozice věnovaná primárně fenoménu jménem čas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinští dobrovolníci zachraňují lidi z Vuhledaru. Mnozí zůstávají kvůli svým domácím mazlíčkům
-
‚Němci nás ignorují a zneužili svůj zákon.‘ U hranic mají vyrůst větrné elektrárny, místním se ale nelíbí
-
‚Kdo se neevakuuje, ten zemře.‘ Florida se chystá na hurikán Milton, udeřit má v noci na čtvrtek
-
Baker, Hassabis a Jumper. Trojice vědců získala Nobelovu cenu za chemii díky výzkumu proteinů