Folklore´s not dead!
Co pro nás folklór znamená a znamená-li pro nás ještě vůbec něco? Jaká je jeho role ve 21.století? Jak silné je naše pouto s místem, kde žijeme?
Jak dnes prvky lidové kultury propojit se současností, aby dávaly smysl? A jak můžeme folklor znovu propojit s přírodou a krajinou? To vše se řešilo na konferenci hnutí Folklore´s not dead, která proběhla v Brně a dokázala, že folklór nejen žije, ale také spojuje.
Společnou řeč na ní našli farář Jan Hanák, lékařka Adéla Sněhotová, krajinný inženýr Vilém Jurek, textilní výtvarnice Ina Budovská i ředitelka ekologické nadace Veronica Helena Továrková a dospěli k velmi zajímavým poznatkům. Za zvuků BROLNU, Brněnských gajdošů a souboru Ondráš s některými z nich natáčela o budoucnosti folklóru Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.