Františkánská zahrada v centru Prahy je oázou klidu v rušném velkoměstě
Ač se to na první pohled možná nezdá, i v samotném centru Prahy lze narazit na příjemnou oázu klidu a pohody. Například na Františkánskou zahradu. Jedná se o útulný kousek zeleně, který je spojnicí mezi Václavským a Jungmannovým náměstím. Rozprostírá se u kostela Panny Marie Sněžné
Původní klášterní zahrada karmelitánů vznikla po roce 1348. Poté, co Karel IV. založil Nové Město. Od počátku 17. století je zahradou františkánů observantů, kteří upravili její středověké jádro.
Středověká klášterní zahrada mívala hlavně užitkovou funkci. Krášlily ji záhony bylinek, květin a zeleniny. A také ovocné stromy. Františkáni pěstovali i koření. Po vyplenění kláštera a sousedního chrámu pražskou spodinou a venkovskými loupeživými bandami se v 18. století zahrada znovu založila.
Obnovil se pavilon v jejím středu, jehož strop freskami vyzdobil mnich Benedikt. V západním křídle zahrady stával letní refektář a klášterní lékárna a u severní zdi vznikla studna. Později tu byla k vidění také ozdobná fontána a kolem ní sochy světců.
Zahrada zpřístupněná pro veřejnost
Za druhé světové války němečtí okupanti vyhloubili v zahradě dvě protipožární nádrže. K jejich zasypání došlo až v letech 1980 a 1985. Františkánská zahrada se pro veřejnost zpřístupnila v roce 1950.
Na počátku devadesátých let prošla generální rekonstrukcí podle návrhu architekta Josefa Kuči. Tehdy do zahrady přibyl i prameník (pítko) nazvaný Chlapec s mušlí, prameník Divoženky nebo Poletuchy a plastika Ezop.
Vstup do zahrady od Václavského náměstí z pasáže Alfa zdobí brána se 16 plastickými výjevy ze života svatého Františka. Současný půdorys zahrady je shodný s raně barokním členěním. Osu tvoří široká spojovací cesta vedoucí okolo altánu, u kterého najdete oplocenou bylinářskou zahrádku.
Dětské hřiště odděluje zeď s popínavými rostlinami. Větší část zahrady je odpočinková, bílé lavičky lákají k posezení, popovídání, čtení nebo konzumaci nedaleko zakoupené zmrzliny. Živé ploty zajišťují soukromí, ovocné stromy voní a množství růžových keřů dokresluje dojem, že jste si na chviličku odskočili do ráje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
Americký prezident Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost pro ‚Novou hedvábnou stezku‘
-
Roztržka fanoušků a kustoda Komety v Karlových Varech: vedení extraligy zahájilo disciplinární řízení
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník