Františkánský klášter v Kadani je unikát v jednotlivostech i jako celek
Co si představíte, když se řekne klášter? Potemnělé chodby, zarostlou zahradu, ticho a pusto…? Františkánský klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani na severu Čech takový rozhodně není. I když mnichy tu po akci Státní bezpečnosti v roce 1950 už nenajdete. Dodnes se tam ovšem konají bohoslužby a nejen kadaňští, ale i návštěvníci zde nacházejí spoustu zajímavostí, unikátů a pozoruhodných výstav.
Klášter je jedinečný zachovalostí prvků pozdní gotiky – ať už jde o architekturu, nástěnné malby nebo oltáře. Jsou zde prostory s tzv. sklípkovou klenbou, kterým historik Lukáš Gavenda z kadaňského muzea poeticky říká „labutí píseň gotiky“.
Malby ve zdejším kostele jsou dílem žáků Lucase Cranacha staršího, jedna malba je dokonce odvozena z předlohy Albrechta Dürera, což řadí toto místo na úroveň světových galerií. Je to také jeden z hlavních důvodů, proč současný vlastník – Litoměřická diecéze společně s městem Kadaní usilují o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Klášter pohřbila „Akce K“
První zmínka o poutní kapli Čtrnácti svatých pomocníků pochází z roku 1469. Jen o pár let později vyrostl na místě kaple trojlodní kostel a začal fungovat klášter řádu františkánů. Hlavním donátorem se stal Jan Hasištejnský z Lobkovic spolu s bratrem Bohuslavem.
Během stavovského povstání roku 1618 byl klášter vydrancován, mniši se do něj v rámci rekatolizace vrátili až za devět let. Poté prošly klášter i kostel barokními úpravami. V roce 1771 zde františkáni zřídili i lékárnu a ošetřovnu, dokonce se základním chirurgickým vybavením. Pečovali o chudé nemocné z okolí a to nakonec klášter zachránilo před zrušením za vlády Josefa II.
Ovšem před tak zvanou „Akcí K“, kterou v roce 1950 zorganizovala Státní bezpečnost, už ho nezachránilo nic. Desítky let pak objekt sloužil jako depozitář, archiv a postupně začal chátrat. V roce 1991 ho dostali zpět františkáni, kteří ale neměli prostředky na opravu, a tak ho předali Biskupství litoměřickému.
Prostory dodnes ukrývají malá tajemství
Naštěstí současný majitel našel společnou řeč s představiteli města Kadaně, které ve spolupráci s Ústeckým krajem a státem investuje velké částky do postupné opravy a zejména do restaurátorských prací, které nejenže zachraňují cenné malby, ale díky sondám objevují i mnohem starší díla.
Klášter tak nově ožil. Dnes je v něm základní umělecká škola, muzeum tu má tři prohlídkové okruhy a pořádá zde i výstavy. Najdete tu i relaxační zahradu a můžete si dokonce adoptovat jednu z klášterních včelek, dát jí jméno a nakonec si osladit podzimní čaj zdejším medem.
Výčet zajímavostí bývalého františkánského kláštera by byl dlouhý. A tak přidejme ještě útulnou malou Rajskou zahradu nebo původní oltář, který je dnes uložen v Národní galerii v Praze či náhrobek zakladatele Jana Hasištejnského z Lobkovic z roku 1516, což je mimořádné dvojité zpodobnění rytíře. Jednak mrtvého, jako kostry, i očekávajícího poslední soud, kdy už je v plné slavnostní zbroji.
A ukrývají se tu i dosud nerozluštěné záhady – například drobné nákresy a nápisy rudkou na zdích nebo kovový kalich zapuštěný do kamenné desky v podlaze. Proč tam je, jaký byl jeho účel – o tom můžeme jen spekulovat. A muzejníci mysleli i na děti, pro které výklad nemusí být úplně zábavný. Mají tu totiž na různých místech ukryté malé figurky zvířátek, které mohou hledat a počítat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Obránci Mariupolu se vracejí domů. V ruském zajetí prožili mučení, které je vizuálně velmi postaršilo
-
ONLINE: Poslanci řeší nedůvěru vládě. ‚Drogový boss Escobar byl oproti kabinetu břídil,‘ srovnává Koten
-
‚Říkáme jim Mandragory.‘ Česká firma představuje na pařížském leteckém veletrhu pískající drony
-
Týrání olympijského vítěze soud otci neprokázal, ‚bičování‘ dcery ano. Co odhalila severská kauza?