Fretky patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Proti jakým nemocem je nechat raději očkovat?

3. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fretka (ilustr. obr.)

Fretka je jednou ze tří domestikovaných šelem vedle psa a kočky a jediná domestikovaná kunovitá šelma. Kdysi ji lidé využívali k chytání a vyhánění hlodavců, dnes se chová jako domácí mazlíček.

Ilona Magdaléna Šliková, předsedkyně Klubu chovatelů a příznivců fretek, doporučuje očkovat fretky proti psince a vzteklině. Čipování povinné není, ale přesto je dobré mít fretku očipovanou. Pokud se ztratí, podle čipu se majitel dobře najde.

Choroby u fretek

Z parazitů se u fretek nejčastěji vyskytuje svrab v uších, zejména u nalezenců. To se dá léčit příslušnými preparáty, například Advocate spot-on, vhodné naopak nejsou přípravky určené pro velká kočičí plemena. Vždy se poraďte s veterinárním lékařem, který má s fretkami zkušenost.

Odčervování, odstranění vnitřních parazitů, u fretek se také provádí, ale raději podle výsledků rozboru trusu, aby léčba byla cílená.

Občas se u fretek můžou objevit problémy se srdcem nebo rakovina lymfatických žláz, ale tady nepomůže žádná „samoléčbě“, to patří do rukou odborníka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová