Genetika není argument. Když si lidé čistí zuby dokonale, nemají kazy, říká Roman Šmucler
Je asi nejznámějším zubním lékařem u nás. Věnuje se také estetické medicíně. Klinika, kterou před téměř 30 lety založil, si připsala dvoumiliontý výkon.
„Pro nás je to určitě důležitý milník. Nevíme o jiné klinice, která by tohoto čísla dosáhla. Třeba dětí s ohněm (červenofialovými fleky v obličeji) jsme ošetřili kolem 35 tisíc. Víme už, co funguje a nefunguje, naše kožní oddělení je největší v České republice,“ říká Roman Šmucler.
Z estetických ošetření je podle něj nejžádanější botox. „Toho jsme aplikovali přes 800 tisíc, to je opravdu strašlivý číslo. Pak jsou to laserové výkony. Pamatuju si, když jsme rozběhli druhý depilační laser na světě, který odstraňoval chlupy. Tehdy bylo Česko největší laserová velmoc v Evropě. Taky jsem třeba pyšný na design zubních implantátů, který jsme udělali v Praze a který se z jedné korejské fabriky vyváží do 105 zemí na světě. A spolu s univerzitou v Irvine jsme vymysleli systémy zubních implantátů, které se vyvážejí zatím do 35 zemí,“ vyjmenovává úspěchy prezident České stomatologické komory.
Čistit, čistit, čistit
Způsob čištění zubů je podle něj alfou a omegou v prevenci před zubním kazem. „Zuby se nedají přečistit. Tak když se díváte na televizi, čistěte si je v reklamních blocích,“ radí zubař. Statistiky mu dávají za pravdu. „My jsme s hygienou opravdu na štíru a jedni z posledních v žebříčku. Když si lidé čistí zuby, nemají kazy. Tady lidé ale chodí k zubaři jednou za dva roky spíš ze slušnosti. 84 procent lidí má zubaře na pojišťovnu, ale jenom polovička z nich k němu přijde. A mimochodem i pojišťovny umí do roka sehnat zubního lékaře. Takže je nesmysl, když někdo říká, že nemůže pět let sehnat lékaře.“
Ani genetika pro něj není argument. „Běžně geneticky postižené zuby se dají uchránit před kazy, stačí si je čistit například o něco déle a můžete překonat genetický hendikep. Většinou jde o špatný genetický návyk, špatné čištění, sladký nápoj na noc a podobně. Děti, které při čištění zubů hůř spolupracují, těm je lepší sladké nedávat. Také vadí cukr fruktóza, takže džus po ránu není dobrý nápad. Naleptává sklovinu, takže po džusu byste si měli vypláchnout ústa vodou.“
Česko vs. Amerika
Správně provedenou prohlídkou může stomatolog odhalit i rakovinu. „U nás zubní lékaři najdou celou řadu nádorů, třeba na mandlích, v krku, co není běžným okem vidět. Zubní lékař by měl prohmatat i krk a rentgen má být samozřejmostí. My dnes nehledáme už ani díru v zubu, ale bakterie, které by tu díru způsobily.“
Pokud se podíváme třeba na Manhattan, tak tam už jsou lidé s kazem velmi vzácní. Mají správnou techniku čištění, ovládají práci elektrickým zubním kartáčkem, nezanedbávají prevenci. „Ano, u těch, co se o sebe starají, aby kaz pohledal,“ potvrzuje stomatolog. „A co je tedy zajímá? Řeší estetiku, hlavně bílé úsměvy. U nás se ten hollywoodský úsměv zesměšňuje, ale v USA z něj zkoušejí studenty. Hollywoodský úsměv má parametry, které musí student znát, i kdyby ho vzbudili o půlnoci. Holt jsme o těch 50 let pozadu.“
Zuby se také mění věkem. „Lidi, jak stárnou, zuby se obrušují a zkracují. Takže existuje už i prodlužování zubů. Souvisí to i ustupující čelistí, výraznější je to u žen. Pomáhá posilovat svaly v obličeji. V tom jsou Češi teď zase nejdál.“
Jaké jsou trendy v péči o zuby a jak moc věří umělé inteligenci? Kazí se dětem zuby více? A co by mohlo nahradit dříve povinné preventivní prohlídky ve škole? Proč bychom si neměli bělit zuby citronem? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.