Geologická vzácnost. Přírodní památka Vinice odhaluje řasení hornin z období prvohor

Paleontologicky cenné skály a viditelné vrstvy jineckého souvrství
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paleontologicky cenné skály a viditelné vrstvy jineckého souvrství

Pokud máte rádi krásnou přírodu a při procházce si všímáte nejen stromů, ale i hornin, pak se vydejte na Vinici - přírodní památku u Jinců nedaleko Příbrami. Jince leží v oblasti středních Brd. Dnes je tento vrch zalesněný, ale na mnoha místech krásně uvidíte skály, které svým složením uchvacují mezinárodně uznávané paleontology.

Přírodní památka Vinice se nachází na jihozápadně orientovaném skalnatém svahu na pravém břehu říčky Litavky. Rozprostírá se ve výšce 372 až 506 metrů nad mořem a protíná ji delší naučná stezka Z Jinec na Olymp Brd. Pokud se ale chcete vydat pouze na Vinici, nejkratší cesta je přímo jineckého železničního nádraží.

Vinici tvoří podélný skalnatý kopec, na jehož vrcholu a svazích roste převážně listnatý les, cenný pro své složení habrů a dubů. Především na podzim a v zimě můžete ovšem přes holé stromy vidět skály, které jsou svědky geologického vývoje v období prvohor. Vinice je známá tím, že se v nich vyskytuje mnoho zkamenělin prvohorní mořské fauny.

Tmavší vrstvy skal jsou staré až 500 milionů let a v tmavé prvohorní břidlici se dodnes ukrývá množství trilobitů a dalších zkamenělých živočichů. Ostatně právě do těchto míst jezdil už v 19. století proslulý geolog a paleontolog Joachim Barrande, který v této oblasti nalezl větší množství trilobitů druhu Ellipsocephalus, který se později dostal i do jineckého městského znaku.

Celá Vinice je jedním velkým paleontologickým nalezištěm. Z levého břehu Litavky získáte krásný celkový pohled na Vinici a na skály, které působí dojmem „nařasení“. I z větší dálky rozpoznáte, jak jsou skály tvořeny jednotlivými vrstvami z různých geologických období prvohor a jak se v průběhu mnoha milionů let postupně skládaly na sebe. Jde o cenný paleontologický úkaz a mezinárodně uznaný stratigrafický profil, který určuje mimo jiné sled zón jineckého kambrického souvrství.

Na skalách je příjemný les

Na Vinici se ale můžete vydat nejen za skálami a geologickými zajímavostmi, ale i kvůli výhledu. Pokud přejdete říčku Litavku po Kubově lávce, můžete se napojit na naučnou stezku Z Jinec na Olymp Brd. Cesta listnatým lesem po vrstevnici je skutečně krásná a zavede vás až k lavičce, odkud je nádherný výhled na Jince a okolní vrcholy středních Brd.