Golf lze hrát i v zimě. Trénuje se na simulátorech
Propadli jste kouzlu golfu a nevíte, kde se realizovat v zimním období? Můžete za svou oblíbenou kratochvílí odletět do teplých krajin, ale existuje i varianta ohleduplnější k vaší peněžence. Radili jsme se s prezidentem golfového klubu Konopiště a televizním komentátorem Petrem Uhlíkem.
Pokud neleží sníh a teplota se pohybuje mezi 5 a 10 stupni nad nulou, otužilejší golfisté hrají na venkovních hřištích. Jsou-li příznivé povětrnostní podmínky, většina hřišť se snaží udržovat provoz po celý rok. Pokud nemrzne, bývají v provozu letní greeny.
Zajímavou možností je věnovat se takzvanému indoor golfu. „To je věc, která u nás přišla do módy někdy v polovině 90. let minulého století,“ vysvětluje Petr Uhlík. „Znamená to odpalování míče do sítě nebo hru na golfových simulátorech. Je to populární náhražka outdoorového golfu, i když snímání míče a jeho simulace je vždy trochu zkreslená.“
Mnohé golfové kluby nebo sportovní haly golfové simulátory nabízejí. Jedná se o zařízení, která napodobují golf v krytých prostorách. Ve světě se simulátory začaly objevovat asi v roce 1970. Golfové hřiště se na nich promítá na plátno, speciální zařízení pak snímá let míčku a také pohyb hole hráče při úderu. Existuje celá řada druhů. Nejjednodušší vyhodnocují pouze délka odpalu, nejefektivnější vám díky moderním technologiím připraví takřka reálné podmínky golfové hry.
Golfový simulátor nabízí desítky až stovky hřišť celého světa. Sami si zvolíte, kde si chcete zahrát. Jeden den odpalujete na Havaji a druhý třeba ve Skotsku. Specialisté vám dokonce mohou zdigitalizovat i hřiště, na které jste zvyklí.
V indoor halách bývá vedle místa pro nácvik techniky a simulátorů i kousek reálné krajiny se stromy, trávou a jamkami. V České republice existuje několik velkých indoorových center, ale golfové simulátory si poslední dobou kupují i kluby v menších obcích. A tam lze pilovat techniku, zkoušet nové golfové vybavení nebo – jste-li začátečníci – první krůčky s trenérem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.