Habsburkové byli původně bezvýznamný švábský rod. Díky okolnostem a svým schopnostem ovládli Evropu

Původně bezvýznamný švábský rod se díky příznivým okolnostem a schopnostem svých členů stal dominantním rodem Evropy. Jeho krev koluje prakticky ve všech vládnoucích dynastiích.

Habsburské panství se rozkládalo přibližně na pomezí dnešních hranic mezi Francií, Německem a Švýcarskem. Své jméno odvozují od rodového sídla, hradu Habsburg.

Přestože Habsburky vnímáme jako středoevropskou dynastii, nejprve měli větší vliv na západě, kde získali španělský trůn. Později se rod rozdělil na západní a rakouskou větev. Jedním z hlavních prostředků mocenského vzestupu byly sňatky. Příslušníci rodu je ale často uzavírali s blízkými pokrevními příbuznými, což vyústilo v četné vrozené degenerace.

Prvním Habsburkem na českém trůnu byl roku 1306 Rudolf, jeho vláda však trvala pouze jeden rok. Definitivně se Habsburkové ujali vlády nad českým královstvím roku 1526 s příchodem Ferdinanda I. Dynastie pak byla u moci téměř 400 let a počínaje Josefem II. se oficiálně nazývala Habsbursko-Lotrinská.

Posledním vládnoucím Habsburkem byl Karel I. Výsledek první světové války celou monarchii i její vládnoucí rod smetl.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.